2018-10-11 09:11

Jakiego kota wybrać dla rodziny z dzieckiem?

Kot, podobnie jak pies może być wspaniałym przyjacielem rodziny. Jednak, jak przy każdym zwierzęciu decyzja o jego kupnie bądź adopcji powinna być zaplanowana i świadoma, gdyż mamy do czynienia z żywą istotą, a nie zabawką. W przypadku kota rasę też warto wybrać świadomie, bo nie każda sprawdzi się dobrze w domu, w którym są dzieci.

Kot w rodzinie z dziećmi powinien mieć cechy, które umożliwią mu zawiązanie więzi między nim a domownikami, a także zaaklimatyzować się wśród ruchliwych i głośnych maluchów. Z drugiej zaś strony powinien być na tyle spokojny, aby nie stwarzał zagrożenia dla dziecka.

Niestety, duża część kotów nie pała sympatią dla małych dzieci. To przez ich często gwałtowne i nieprzewidywalne ruchy, na które kot może zareagować paniką i ucieczką lub agresją - zwłaszcza taki, który z dzieckiem nie miał nigdy do czynienia. Na szczęście to tylko przypadki – nie każdy kot będzie miał kłopot z zaakceptowaniem dziecka w rodzinie.

Idealny rodzinny pupil to taki, który z łatwością da się pogłaskać i przytulić – wtedy na pewno skradnie serce najmłodszych. Powinien być także cierpliwy, łagodny i lubiący towarzystwo.
Pamiętaj jednak, aby przed adopcją lub kupnem kota upewnić się, czy dziecko nie ma alergii na kocią sierść!
Jaka rasa kota najlepsza dla dziecka?
• Ragdoll – kot tej rasy uwielbia kontakt z człowiekiem, do tego stopnia, że może podążać za nim krok w krok. Ponadto uwielbia wszelkiego rodzaju pieszczoty i zabawy. Ze względu na ich wyjątkową łagodność są stosowane w felinoterapii.
• Maine Coon – określany mianem ‘’kociego labradora’’ jest idealnym rodzinnym pupilem. Nie przejawia agresji i uwielbia kontakt z ludźmi.
• Kot brytyjski krótkowłosy – wyróżnia się ponadprzeciętną cierpliwością, choć jest nieco niemrawy. Ze spokojem znosi wszelkie dziecięce zabawy i pieszczoty a gdy ma dość, po prostu chowa się w swojej kryjówce.

Do hodowli lub schroniska warto udać się wraz z dzieckiem, dzięki temu możemy obserwować reakcję kota na dziecko i odwrotnie. Wtedy zyskamy pewność, który kot sprawdzi się najlepiej w roli domowego pupila.

Przeczytaj również: koty i dzieci oraz nowy kot w domu

data publikacji artykułu: 2018-10-11

Popularne teraz

Komentarze