2018-11-02 19:08

Kleszcze wciąż atakują

Kleszcze trudno zauważyć, lecz dzięki ładnej pogodzie nadal grasują w parkach, skwerach, ogródkach czy lasach. Lekarze ostrzegają przed przenoszoną przez te pajęczaki boreliozą i zalecają odpowiedni ubiór przy jesiennych spacerach, czy zbieraniu grzybów.

Po wyjściu na świeże powietrze należy obejrzeć siebie oraz swoich czworonożnych pupili. W tym roku zarażeń ma być więcej, niż w poprzednich latach. Szczególnie na Mazowszu kleszcze dają się we znaki. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zarejestrowała od stycznia do połowy października przeszło 1200 przypadków boreliozy, jednak statystki te ulegną pewnie zmianie, ze względu na ostanie ocieplenie.

kleszcze mogą być przenoszone przez myszy czy jeże. Wbrew pozorom można je spotkać nie tylko w lesie, ale również w miastach. Eksperci twierdzą, że ocieplenie klimatu, a przede wszystkim ciepłe zimy mają ogromny wpływ na wzrost populacji tych pasożytów. kleszcze oprócz boreliozy mogą u ludzi i zwierząt wywołać zapalenie mózgu, a także inne choroby, o których przeczytasz tu:
https://www.vetopedia.pl/art/zdrowie_psa/kleszcze/gcdzhz6m

data publikacji artykułu: 2018-11-02

Popularne teraz

Komentarze