Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kolumbia zakazuje corridy

Po intensywnej debacie, która częściowo podzieliła kraj, Kolumbia przygotowuje się do całkowitego porzucenia corridy, znanego na całym świecie widowiska z udziałem byków. W Izbie Reprezentantów, 93 z 102 deputowanych głosowało za nowym projektem ustawy, mającej na celu zlikwidowanie tej wielowiekowej tradycji.

Ważny moment dla ekologów

To wydarzenie jest znaczącym osiągnięciem dla ekologów z całej Ameryki Łacińskiej, którzy od dawna walczą o zakazanie tego typu widowisk. Zakaz corridy w Kolumbii stanowi dla nich ogromny krok naprzód w ich wysiłkach na rzecz ochrony zwierząt.

Reakcje międzynarodowe

Reakcje z Hiszpanii, ojczyzny tej tradycji, były stonowane, ponieważ temat ten jest tam również bardzo kontrowersyjny. Niewielu hiszpańskich polityków chciało skomentować decyzję Kolumbii, co podkreśla delikatność i złożoność tego zagadnienia.

Inicjatywa Juana Carlosa Losady

Juan Carlos Losada, deputowany, który promował inicjatywę, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jego kraj „od dzisiaj stanowi przykład dla świata”. Jego słowa podkreślają dumę z tego postępu i wiarę w to, że Kolumbia może inspirować inne narody do podobnych działań.

Historia i ewolucja corridy

Corrida ma swoje korzenie w wielowiekowej tradycji, która prawdopodobnie sięga czasów sprzed inwazji rzymskiej na Półwysep Iberyjski. Nawet Kreteńczycy w czasach Minojczyków organizowali widowiska oparte na walkach z bykami, znane jako tauromachie.

Współczesne korridy, które pojawiły się w VIII wieku n.e., były jednak zawsze bardziej okrutne w porównaniu do dawnych widowisk klasycznych. W czasach minojskich nie istnieli torreadorzy, a uczestnicy nie skazywali byków na śmierć. Byki mogły przeżyć spotkanie, co odróżniało te widowiska od dzisiejszych praktyk.

Współczesne kontrowersje

W nowoczesnych widowiskach byki są torturowane i oślepiane przed wejściem do walki, co skazuje je na śmierć w strasznych cierpieniach. Corridy stały się również źródłem fałszywych informacji, takich jak przekonanie, że bydło jest przyciągane przez czerwony kolor, podczas gdy w rzeczywistości reaguje ono na ruch.

Hemingway i corridy

Wśród głównych zwolenników corrid był Ernest Hemingway, który prowadził dość awanturnicze życie. Jego poparcie dla tego widowiska przyczyniło się do romantyzacji i popularności corrid na całym świecie.

Decyzja Kolumbii o zakazie corridy jest ważnym krokiem w ochronie praw zwierząt i stanowi inspirację dla ekologów i aktywistów na całym świecie. Jest to również sygnał, że wielowiekowe tradycje mogą ulec zmianie w obliczu nowoczesnych wartości i rosnącej świadomości społecznej.