2018-09-12 12:53

Koty odtruwają powietrze

Kociarze to mają życie! Nie dość, że mruczki działają antystresowo, to jak się okazuje pochłaniają swoimi ciałami także toksyczne substancje z naszego otoczenia. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy mieć kota, to z pewnością jest to kolejny argument „za”! Jeśli już jesteś właścicielem kota, to dokładnie wiesz, że jego obecność zmieniła twoje życie na lepsze.

Masz wspaniałego towarzysza, miłośnika puszkowych przysmaków, śpiący grzejniczek i rozpieszczonego futrzaka w jednym. Nie musisz szukać dowodów, które utwierdziłyby cię jeszcze bardziej w słusznym wyborze kociego towarzysza. Naukowcy ze Sztokholmu odkryli kolejny dowód przemawiający za tymi zwierzakami. Chodzi o niezwykłą właściwość pochłaniania bromowanych opóźniaczy spalania, a wyniki opublikowali w „Environmental Science & Technology”.

Bromowane opóźniacze spalania powodują szereg zaburzeń endokrynologicznych, które doskwierają zarówno ludziom, szczególnie dzieciom, ale także i zwierzętom. Substancje toksyczne znajdują się w meblach i artykułach gospodarstwa domowego. Związki chemiczne obecne są w pyle, którym pokryte są przedmioty. Jest też niestety i druga strona medalu - pochłanianie substancji nie odbywa się bez szkody dla naszych podopiecznych. Aby zapobiegać ich nadmiernemu gromadzeniu się należy regularnie i często sprzątać, wycierać zwłaszcza kurz. Ogranicza to kontakt z toksynami.

data publikacji artykułu: 2018-09-12

Popularne teraz

Komentarze