Zdjęcie poglądowe
Ralphs_Fotos
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Mięso myszy z laboratorium

Mięso myszy hodowane przez BioCraft osiąga cenową równowagę z premium karmą dla zwierząt
Firma stwierdziła, że zmieniła sposób użycia pożywki wzrostowej, aby zarówno obniżyć koszty, jak i poprawić profil odżywczy swojego mięsa myszy.

„Osiągnięcie równowagi cenowej i solidnego profilu odżywczego dla zwierząt domowych były jedynymi elementami powstrzymującymi hodowane mięso w przemyśle karmy dla zwierząt — a BioCraft osiągnął oba te cele, powiedziała Shannon Falconer, CEO.

ioCraft Pet Nutrition osiągnęło przełom w swoim procesie produkcyjnym, co pozwala na wytwarzanie hodowanego mięsa myszy dla psów i kotów w tej samej cenie co premium karma dla zwierząt.

Według raportu Green Queen, BioCraft (wcześniej nazywane Because Animals) poinformowało, że ich hodowane mięso ma teraz cenę sprzedaży wynoszącą 2 do 2,50 USD za funt, co jest równoważne z premium mięsem w karmie dla zwierząt. Firma osiągnęła ten kamień milowy, zmieniając sposób użycia pożywki wzrostowej, aby zarówno obniżyć koszty, jak i poprawić profil odżywczy swojego mięsa myszy.

„Osiągnięcie równowagi cenowej i solidnego profilu odżywczego dla zwierząt domowych były jedynymi elementami powstrzymującymi hodowane mięso w przemyśle karmy dla zwierząt — a BioCraft osiągnął oba te cele," powiedziała założycielka i CEO Shannon Falconer.

Startup planuje wprowadzenie swojego hodowanego mięsa do markowych karm dla zwierząt na półki sklepowe do początku 2026 roku.

Według Green Queen, jednym z kluczowych procesów obniżania kosztów przy produkcji hodowanego mięsa jest odejście od materiałów pochodzenia zwierzęcego i zapewnienie składników odżywczych z roślin. BioCraft skupił się również na tym, opracowując pożywkę odżywczą złożoną z roślinnych składników, które są powszechnie używane w aplikacjach karmy dla zwierząt i już zatwierdzone przez organy regulacyjne ds. bezpieczeństwa żywności.

W czerwcu 2023 roku BioCraft wprowadził linię komórkową kurczaka zarówno dla karm dla kotów, jak i psów. Komórki kurczaka hodowane w laboratorium są podobne do tych już używanych w przemyśle. Przed opracowaniem linii komórkowej kurczaka, BioCraft stworzył tkankę myszy in vitro. Genetycy badają myszy od dziesięcioleci i mają większą wiedzę na temat ich DNA niż większość innych zwierząt. Zespół BioCraft wykorzystał tę wiedzę biochemiczną przy tworzeniu hodowanego mięsa myszy jako nowego składnika w smakołykach dla kotów.

Inne opcje hodowanego mięsa w przemyśle karmy dla zwierząt

Dla przemysłu karmy dla zwierząt, składniki z hodowanego mięsa są bliskie rzeczywistości.

W maju, Meatly, firma z Wielkiej Brytanii, ogłosiła, że stworzyła pierwsze na świecie puszki z karmą dla zwierząt, które wykorzystują hodowane mięso kurczaka jako źródło białka. Meatly poinformowało, że opracowało pożywkę hodowlaną bez białka, kosztującą 1 funta (1,26 USD) za litr. Pożywka Meatly nie zawiera serum, składników pochodzenia zwierzęcego, sterydów, hormonów, czynników wzrostu ani antybiotyków i jest używana w ich bioreaktorach hodowli zawiesinowej bez nośników mikroorganizmów. Brak tych drogich białek, takich jak transferyna i insulina, a także czynników wzrostu i nośników mikroorganizmów, oznacza, że produkcja pożywki Meatly na skalę przemysłową jest ekonomicznie opłacalna. Meatly uważa, że dalsze obniżenie kosztów będzie możliwe, gdy zostaną zakupione większe ilości pożywki.

W lutym Bond Pet Foods wysłało swoje pierwsze dwie tony metryczne hodowanego białka zwierzęcego do Hill’s Pet Nutrition, w ramach współpracy ogłoszonej w 2021 roku. Te dwie tony hodowanego mięsa pozwolą Hill’s na opracowanie różnych produktów w ich Centrum Żywienia Zwierząt w Topeka w stanie Kansas do oceny. Dane te będą wykorzystane do ostatecznej oceny składnika przez Centrum Medycyny Weterynaryjnej Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków oraz do przygotowania prototypów do oceny rynkowej. W kwietniu Wilbur-Ellis Nutrition i Bond Pet Foods nawiązały współpracę w celu opracowania dostosowanych składników do zastosowań w karmie dla zwierząt.

Jesienią 2023 roku CULT Food Science wprowadziło markę Noochies!, liofilizowany, wysokobiałkowy i bogaty w składniki odżywcze smakołyk dla zwierząt, wykonany bez przemysłowego rolnictwa. Noochies! zawiera opatentowane składniki, Bmmune i Bflora, które są bez zwierząt i zaprojektowane w celu poprawy trawienia, wzmocnienia układu odpornościowego i ogólnego zdrowia zwierząt domowych.

W listopadzie 2023 roku czeski startup Bene Meat Technologies uzyskał certyfikat rejestracyjny od Europejskiego Rejestru Materiałów Paszowych Unii Europejskiej, umożliwiający firmie produkcję i sprzedaż hodowanego mięsa do karmy dla zwierząt. Firma planuje otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w tym roku, aby zwiększyć swoją zdolność produkcyjną.