Zdjęcie poglądowe
ROV SuBastian/Schmidt Ocean Institute
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Morski prosiaczek

Przypomina meduzę, ale w rzeczywistości należy do grupy strzykw, bardziej znanych jako ogórki morskie. To Barbie Sea Pig, morski prosiaczek, który został wielokrotnie sfilmowany daleko od wybrzeży Chile.

To zabawne zwierzę, które widziano również w innych miejscach na dnie Pacyfiku, jest jednym z najbardziej interesujących stworzeń, jakie zaobserwowano podczas niedawnej eksploracji podwodnej, przeprowadzonej na głębokości 2 386 metrów.

Żyje w ekosystemie ubogim w składniki odżywcze, gdzie głównymi organizmami są bakterie i niektóre półprzezroczyste ryby, które z powodu ciemności utraciły zdolność widzenia.

Ekspedycja została zorganizowana dzięki statkowi badawczemu R/V Falkor z Instytutu Oceanicznego Schmidt, stowarzyszenia naukowego, które od lat bada ocean w celu odkrycia złożoności życia w głębinach oceanicznych.

Z biologicznego punktu widzenia, obszar odwiedzany przez małe łodzie podwodne tego statku jest typową strefą pustynną, w której życie jest bardzo trudne z powodu ogromnego ciśnienia kolumny wody znajdującej się powyżej.

Oprócz Barbie Sea Pig, naukowcy zarejestrowali również obrazy innych siedemdziesięciu gatunków zwierząt, które tworzą delikatny, ale złożony łańcuch pokarmowy, w którym na samym dole znajdują się głównie bakterie.

„Mikroby żyjące na osadach znajdujących się na dnie oceanicznym mają zaskakujące strategie produkcji pożywienia bez światła słonecznego” - powiedzieli członkowie ekspedycji, w tym doktor Lauren Seyler z Uniwersytetu Stockton. Według ekspertów, są one bardzo podobne pod względem morfologicznym i chemicznym do pierwszych przedstawicieli życia, które pojawiły się na naszej planecie miliardy lat temu, po stwardnieniu powierzchni Ziemi.