Zdjęcie poglądowe
Coernl
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Niezwykłe życie ośmiornicy palemkowatej

Ośmiornica palemkowata to naprawdę niezwykłe stworzenie morskie, które wyróżnia się niesamowitą różnicą w rozmiarach między płciami. Podczas gdy samice mogą dorastać do dwóch metrów długości, samce pozostają malutkie, osiągając zaledwie trzy centymetry.

Ta różnica stanowi największą dysproporcję rozmiarów między płciami spośród wszystkich znanych gatunków zwierząt. Samice ośmiornicy palemkowatej są prawdziwymi gigantkami oceanów. Dzięki swoim imponującym ciałom i długiemu, mięsistemu płaszczowi, który otacza ich ramiona, mogą poruszać się z gracją w wodach, polując na ofiary i chroniąc się przed drapieżnikami.

Płaszcz nie jest jedynie cechą estetyczną, ale także funkcjonalną, pozwalającą samicom na owinięcie i schwytanie małych ryb oraz innych stworzeń morskich, którymi się żywią. Z drugiej strony, samce ośmiornicy palemkowatej są niezwykle małe, tak że trudno wyobrazić sobie taką dysproporcję. Mając jedynie trzy centymetry długości, są praktycznie niewidoczne w porównaniu do swoich gigantycznych partnerek.

Ten ekstremalny dymorfizm płciowy ma również znaczące konsekwencje dla zachowań rozrodczych tego gatunku. Podczas kopulacji samiec przenosi swój płyn nasienny do samicy za pomocą specjalizowanego ramienia, które często się odrywa i pozostaje wewnątrz samicy. Po tym akcie samiec może umrzeć, wyczerpawszy wszystkie swoje zasoby energetyczne.

Życie samic ośmiornicy palemkowatej nie jest mniej dramatyczne. Po otrzymaniu płynu nasiennego, samica nosi zapłodnione jaja przez długi okres, aż do ich wyklucia. Proces ten wymaga ogromnej ilości energii i często samica umiera wkrótce po narodzinach małych. Ich życie jest krótkie, ale intensywne, trwając od trzech do pięciu lat, podczas gdy samce żyją tylko od jednego do dwóch lat.