2020-02-24 12:43

Petycja Otwartych Klatek

Pompony do czapek i breloków, pędzle kosmetyczne – czyli jak wykorzystuje się „odpady” z naturalnego futra zwierząt.

Organizacja pożytku publicznego – Otwarte Klatki, wciąż uświadamia kolejnych konsumentów. Tym razem informacja dotyczy fragmentów uszkodzonego futra, które już nie nadaje się do produkcji pełnowymiarowego płaszcza. Wszelkie puchate ozdoby, pojawiające się w efektownych czapkach pod postacią pomponów, często pochodzą z naturalnych, odzwierzęcych „odpadów”. Proceder dotyczy również puszystych breloków chętnie przypinanych do kluczy , plecaków lub damskich torebek. Popularne ozdoby i obszycia można znaleźć też na innych częściach garderoby, np. kurtkach, czy butach.

Spośród produktów, na które należy zwrócić uwagę jest także zawartość damskiej kosmetyczki. Znajdziemy tu m.in. pędzle do makijażu, których włosie może być syntetyczne lub całkiem naturalne, wyczesane z sobola, kozy, wiewiórki, norki, borsuka lub konia. Podobna sytuacja dotyczy tylko pozornie sztucznych rzęs, aplikowanych na kobiece powieki. Włoski często pochodzą od hodowlanych norek. To futro jest z tych samych ferm co płaszcze. Niezależnie od ilości materiału, kupno wspiera futrzarskich potentatów. Najważniejsza staje się kwestia świadomego wyboru, który znacznie ograniczy cierpienie niewinnych zwierząt. Aktualnie dostępne na rynku produkty syntetyczne w niczym nie ustępują odzwierzęcym, a nawet są bardziej higieniczne.

Warto zaznaczyć, iż marki uznane za cruelty – free (czyli nie testowane na zwierzętach), nadal mogą wprowadzać na rynek produkty ze składników odzwierzęcych. Godne uwagi stają się w tym wypadku wegańskie, wolne od okrucieństwa i wysokiej jakości, zamienniki. Według sondażu CBOS z 2018 roku, aż 59 % Polaków chce zakazu hodowli zwierząt na futra. Petycja, która pomoże w ocaleniu setek tysięcy zwierząt jest dostępna pod adresem: https://cenafutra.info/ Apel w tej sprawie zebrał już prawie 77 tysięcy podpisów. Potrzebnych jest jeszcze 23 tys., aby dokument nabrał znaczenia.

data publikacji artykułu: 2020-02-24

Popularne teraz

Komentarze