2018-11-28 12:09

Piwnice zimowym azylem dla kotów wolno żyjących

Zima i mróz jest trudnym czasem dla częstochowskich kotów wolno żyjących. Wśród mieszkańców, władz miejskich oraz administratorów budynków rok rocznie powstaje konflikt dotyczący dostępu do piwnic dla kotów, które potrzebują schronienia.

Kwestia zamykania w okresie zimowym piwnicznych okienek co roku wywołuje spór mieszkańców Częstochowy. Piwnice są w tym czasie schronieniem dla wielu kotów wolno żyjących. Miłośnicy zwierząt w tym mieście, troszcząc się o los braci mniejszych, toczą boje z władzami spółdzielni czy zarządcami budynków o dostęp do tych pomieszczeń – informuje częstochowska „Gazeta Wyborcza”.

Aktywiści zarzucają pracownikom i mieszkańcom niektórych spółdzielni mieszkaniowych, że Ci łamią prawo, ponieważ pozbawiają zwierzęta azylu przed trudniejszymi warunkami pogodowymi, łączącymi się z zimową porą roku. Zauważają też, że część społeczności nieprzychylnej „sierściuchom", nie zna roli kotów wolno żyjących w miejskim ekosystemie, a są one ważnymi mieszkańcami miast, gdyż m.in.: zapobiegają rozmnażaniu się gryzoni.

Częstochowski samorząd ma narzędzia do rozwiązania tego sporu. W Polsce obowiązuje ustawa, która reguluje status zwierząt wolno żyjących –według niej stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Ponadto w Częstochowie obowiązuje również program opieki nad czworonogami. Interwencji w sprawie wolno żyjących kotów podjęła się Małgorzata Iżyńska, społeczna konsultantka ds. ochrony zwierząt przy prezydencie miasta. W apelu do prezesów spółdzielni mieszkaniowych poprosiła o wystosowanie komunikatu do mieszkańców o godne traktowanie zwierząt.

data publikacji artykułu: 2018-11-28

Popularne teraz

Komentarze