2019-02-13 21:56

Policzyli łosie nad Biebrzą

W Biebrzańskim Parku Narodowym żyje około 600 łosi. Tak wynika ze wstępnych szacunków. Może się jednak okazać, że zwierząt tych jest jeszcze więcej, bo w planach jest kolejne liczenie.

Łosie były liczone na początku lutego, w Międzynarodowym Dniu Mokradeł. Liczenie odbywało się metodą cichych pędzeń próbnych i zostało przeprowadzone w basenie dolnym doliny Biebrzy, w rejonie tak zwanej carskiej drogi oraz w okolicy miejscowości Sośnia.

Metoda cichych pędzeń próbnych jest najpopularniejszym sposobem liczenia zwierząt, który od lat stosują Lasy Państwowe. Niestety, momentami może być mało wiarygodny. Dlatego w planach jest kolejne liczenie łosi, tym razem inną metodą. Będzie to metoda sampling distance, która wykorzystuje samochody i dalmierze, a dane z badanego terenu są analizowane komputerowo.

Jak podkreślają pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego-liczenie łosi nie jest łatwą sprawą, ponieważ zwierzęta migrują. Zimą przebywają głównie w borach sosnowych, a wiosną i latem na terenach bagiennych. Ogólnie można jednak przyjąć, że populacja łosi nad Biebrzą jest w miarę stabilna.

data publikacji artykułu: 2019-02-13

Popularne teraz

Komentarze