Zdjęcie poglądowe
JACLOU-DL
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Postbiotyki pomagają psom żyć zdrowiej

Postbiotyki mogą przynosić korzyści zdrowotne psom na równi z żywymi probiotykami. Dodatkowo, dzięki swojej stabilności w trudnych warunkach przetwarzania, postbiotyki są łatwiejsze do włączania do różnych produktów dla zwierząt.

Różnice między postbiotykami, prebiotykami i probiotykami

Postbiotyki różnią się od probiotyków i prebiotyków pod względem żywotności. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu kontynuują metabolizm i wydzielają metabolity. Postbiotyki to martwe mikroorganizmy i ich składniki, które wywierają swoje efekty poprzez swoją strukturę fizyczną lub metabolity wyprodukowane przed ich inaktywacją. Prebiotyki natomiast są substratami używanymi przez mikroorganizmy gospodarza i stanowią pożywkę dla tych mikrobów.

Sophie Nixon, kierownik badań klinicznych nad dobrostanem zwierząt w ADM, wyjaśnia, że wszystkie trzy biotyki przynoszą korzyści zdrowotne dla gospodarza, co jest kluczową częścią ich funkcji.

Postbiotyki w diecie psów i kotów

Caitlin Donohue z ADM zaleca stosowanie postbiotyków zgodnie z wytycznymi AAFCO, które zapewniają ich bezpieczeństwo dla psów i kotów. Ważne jest również, aby formułować postbiotyki, które zostały klinicznie przebadane. Przykłady postbiotyków obejmują pojedyncze szczepy lub mieszanki szczepów ukierunkowanych na zdrowie jamy ustnej, zdrowie metaboliczne, kontrolę wagi i zdrowie układu trawiennego.

Nixon podaje przykład postbiotyku wspierającego zdrowie jamy ustnej psów, szczep Lactobacillus plantarum, który hamuje tworzenie się biofilmu i zmniejsza płytkę nazębną. Kolejnym przykładem jest postbiotyk BPL-1 z Bifidobacterium animalis subspecies lactis, który wspiera zdrowie układu trawiennego i odporności.

Wprowadzanie postbiotyków do produktów dla zwierząt

Postbiotyki, będąc martwymi, są bardziej odporne na trudne warunki przetwarzania, takie jak wysoka temperatura czy wysoka wilgotność, co ułatwia ich włączanie do karmy dla zwierząt. W badaniu nad zdrowiem jamy ustnej, zespół Nixon użył dodatku z postbiotyku, co przyniosło pozytywne efekty nawet przy krótkim kontakcie z zębami psów. Produkty wspierające zdrowie jamy ustnej, takie jak miękkie przysmaki, mogą poprawić czas działania postbiotyków.

Postbiotyki mogą być dodawane do diety zwierząt w formie kapsułek, proszków, tabletek, miękkich przysmaków i przysmaków dentystycznych, co napędza przyszłe innowacje w branży.

Podsumowanie

Postbiotyki oferują korzyści zdrowotne dla psów i kotów, porównywalne z żywymi probiotykami. Dzięki swojej stabilności w trudnych warunkach przetwarzania, postbiotyki mogą być łatwo włączane do różnych produktów dla zwierząt, wspierając ich zdrowie jamy ustnej, układu trawiennego i ogólnego dobrostanu.