Zdjęcie poglądowe
neelam279
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Pszczoły kluczem do przyszłości medycyny

Pszczoły są jednymi z najważniejszych stworzeń na świecie, ponieważ umożliwiają roślinom zapylanie i produkcję owoców oraz warzyw, którymi się odżywiamy, aby żyć. Nowe badanie podkreśliło jednak ich jeszcze większe znaczenie w naszej społeczności, dostarczając bezprecedensowego odkrycia.

Niektórzy biologowie z Michigan State University (MSU) odkryli, że błonkówki mogą łatwo wykrywać biomarkery związane z rakiem płuc u człowieka, kiedy są wystawione nawet na nasz najsłabszy oddech.

Powody, dla których to się dzieje, nie są jeszcze całkowicie jasne, ale entomolodzy już od dawna podkreślają, że te owady są bardzo dobre w rozpoznawaniu zapachów i lotnych związków chemicznych obecnych w powietrzu.

Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Biosensors and Bioelectronics, gdzie wywołało spore poruszenie w kręgach akademickich zaangażowanych od lat w badania nad rakiem. W przypadku, gdyby pszczoły nadal okazywały się skuteczne w rozpoznawaniu chorych na raka od zdrowych osób, nawet w początkowych stadiach choroby, mogłoby to na zawsze zmienić historię medycyny, ponieważ mielibyśmy dodatkowe narzędzie do wcześniejszego stawiania diagnoz.

Wśród autorów tego badania znajdują się Elyssa Cox i Michael Parnas, którzy, aby przeprowadzić eksperymenty z pszczołami, opracowali sztuczny oddech oraz specjalne uprzęże dla pszczół, które mogły być bezpiecznie używane podczas testów.

Sztuczny oddech, w szczególności, zawierał sześć związków chemicznych obecnych w oddechu pacjenta chorego na płuca, w tym trichloroetylen i 2-metyloheptan.

„W praktyce przesyłamy te molekuły do anten pszczół i rejestrujemy ich sygnały neuronowe” - powiedzieli dwaj naukowcy, którzy prowadzili to badanie w laboratorium Debajit Saha, asystenta profesora na MSU i współautora artykułu. „Na podstawie szczytów neuronowych uzyskanych od pszczół, jesteśmy w stanie rozpoznać chemiczną sygnaturę oddechu osoby chorej”.

Pszczoły okazały się bardzo zdolne w tym zadaniu, nawet kiedy były narażone na niewielkie ilości molekuł, od razu wykazując się większą efektywnością niż wiele innych metod stosowanych w medycynie do wykonywania tego samego zadania.

To, co jest zaskakujące, to zdolność pszczół nie tylko do wykrywania komórek nowotworowych, ale także do rozróżniania, która linia komórek rozwija się w jakim typie raka płuc” - stwierdziła Autumn McLane-Svoboda, inna studentka profesora Saha, która brała udział w badaniu. „Przyszłe implikacje tego odkrycia są ogromne, ponieważ nasz sensor mógłby pozwolić pacjentom na szybkie otrzymywanie specyficznych diagnoz dotyczących raka, co jest kluczowe dla właściwych ścieżek leczenia.”

W przeszłości inni badacze również odkryli, że molekuła zawarta w jadzie pszczół może być użyteczna w zwalczaniu raka piersi, więc te owady okazują się coraz bardziej przydatne w walce z nowotworami.

Niestety, pszczoły masowo wymierają, zbliżając się niemal do wyginięcia z powodu zmian klimatycznych i coraz częstszego zaniku roślin, którymi się żywią. Aby spowolnić ich kryzys demograficzny, wiele organizacji ekologicznych i różnych rządów stara się chronić ich populacje, angażując się w różne kampanie ochronne.