2018-08-07 16:16

Słonie mogą pomóc nam w walce z nowotworami

Majestatyczne i piękne zwierzęta. Znane ze swej mądrości, utrzymywania silnych rodzinnych więzi, długowieczności i kości słoniowej, przez którą padają ofiarami kłusowników. Słonie to jedne z największych zwierząt na naszej planecie. Posiadają także pewną niezwykłą cechę.

Jak się okazało, słonie nie chorują na nowotwory. Naukowcy badali już od dłuższego czasu te zwierzęta pod kątem ich układu odpornościowego, a ten jak się okazuje to istny geniusz wśród natury. Aktualnie uczeni próbują zrozumieć na czym polega istota tego systemu - jeśli uda nam się go poznać to być może będziemy mogli także wykorzystać go w walce z rakiem u ludzi.

Tajemnicza zdolność to mutacja, która pojawiła się 80 mln lat temu i dotyczy białek: p53 i LIF6. Ludzie także posiadają białko p53 w swoim DNA, jego zadaniem jest monitorowanie jakości komórek oraz likwidacja tych uszkodzonych. Oczywiście zjawisko nie jest w 100% doskonałe. Jednak stanowi niezaprzeczalny dowód, że ewolucja zachodząca losowo jest doskonałym mechanizmem.
Możliwe, że w przyszłości będzie można wykorzystywać zjawisko niszczenia komórek przez proteiny p53 i LIF6 w terapii nowotworów. Póki co musimy mieć nadzieję, że naukowcom uda się dokładnie przebadać mechanizm i zaadoptować go na warunki ludzkiego ciała.

data publikacji artykułu: 2018-08-07

Popularne teraz

Komentarze