2020-02-22 09:46

Śmierć psów zalanych wrzątkiem

W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło 6 psów, służących w Komendzie Rejonowej Policji na Pradze – Północ.

21 lutego, w godzinach popołudniowych doszło do katastrofalnej w skutkach awarii w budynku Komendy Rejonowej Policji w Warszawie. Według wyjaśnień rzecznika prasowego firmy Veolia, dwie betonowe płyty, które otaczają kanał ciepłowniczy przy ul. Jagielońskiej były nieszczelne. Wydostająca się z pomiędzy nich woda doprowadziła do korozji i pęknięcia jednej z rur.

Wrzątek pod ciśnieniem błyskawicznie zalał pomieszczenia, w których znajdowały się psy. Nie miały najmniejszych szans na ratunek i ucieczkę. Strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, ze względu na wysoką temperaturę wody nie mogli początkowo użyć węży i pomp do usunięcia wody. Czworonogi zginęły na miejscu w kojcach laboratorium kryminalistycznego. Kapitalnie wyszkolone i doświadczone psiaki: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long, konały w męczarniach.

Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, iż sprawą zajmą się śledczy; niezbędne będą wyjaśnienia administratora miejskiej rury przesyłowej i serwisu. Nawiązując do różnych oskarżeń w sieci podkreślił, iż psy miały bardzo dobre warunki. Były zadbane i przebywały w dużych, ocieplanych kojcach o najwyższych standardach, rozstawionych na zewnątrz budynku. Wszelkie dalsze pomówienia zakończą się w sądzie. W obliczu tragedii, opiekunom – przewodnikom psów udzielono wsparcia psychologicznego.

„Czworonodzy funkcjonariusze” szkoleni w kierunku osmologii, potrafili dopasować dowód rzeczowy do sprawcy zbrodni. Ewenementem na skalę światową była umiejętność zebrania zapachu ze zwłok ofiary. Mistrzowski nos tych psiaków często decydował o losach śledztwa. Odbudowanie zespołu na takim poziomie potrwa lata. Partnerskie relacje między psem, a przewodnikiem to nie tylko obowiązek służbowy. „Żegnajcie, nasi niebiescy bracia” – tymi słowami warszawska policja pożegnała przyjaciół po wieloletniej służbie.

data publikacji artykułu: 2020-02-24

Popularne teraz

Komentarze