Zdjęcie poglądowe
tsauquet
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Szympansy mają swoją aptekę

Szympansy wykazują coraz większe podobieństwo do nas, po tym jak zespół badaczy w rezerwacie leśnym Budongo w Ugandzie zaobserwował grupę zdolną do przyjmowania leków w celu zwalczania chorób.

"Pomysł, że szympansy są w stanie leczyć swoje rany lub przyjmować rośliny w celu ograniczenia chorób, jest bardzo stary" - powiedziała jedna z biologów dokonujących odkrycia, dr Elodie Freymann. "Badaliśmy te zwierzęta przez długi czas, aby nie zauważyć, że niektóre rośliny były wybierane tylko w określonych sytuacjach."

To jednak pierwszy raz, kiedy naukowcy przez dłuższy czas obserwowali dużą grupę szympansów świadomie przyjmujących rośliny zawierające substancje czynne, które pomagają zwalczać poważne patologie bakteryjne.

Grupa składała się z 51 osobników, z których większość stanowiły dorosłe. Wiele z nich nauczyło się rozpoznawać 13 specyficznych roślin, których liście miały właściwości antybakteryjne. Śledząc te szympansy przez kilka miesięcy, zespół badał ich stan zdrowia, a następnie analizował chemicznie liście, które spożywały, gdy wykazywały objawy zaburzeń lub osłabienia fizycznego.

Testy laboratoryjne wykazały, że 88% roślin spożywanych przez te zwierzęta, gdy były chore, hamowało wzrost bakterii, a wśród zahamowanych szczepów znajdowało się 6 grup patogenów znanych lekarzom jako "ESKAPE". To szkodliwe mikroby, które z powodu nadmiernego spożycia antybiotyków przez nasz gatunek stały się wysoce odporne na leki.

Wśród roślin wykorzystywanych przez naszych krewniaków naczelnych znajduje się Alstonia boonei, znana wśród różnych ludów Afryki Wschodniej jako składnik wielu tradycyjnych receptur medycznych.

Ta roślina może być używana przy problemach reprodukcyjnych, bakteryjnych i żołądkowo-jelitowych, a także przeciw ukąszeniom węży, astmie i nudnościom.

Kora i żywica drzewa mahoniowego z Afryki Wschodniej (Khaya anthotheca) okazały się natomiast bardzo przydatna przeciwko chorobom wywoływanym przez Escherichia coli lub kaszlowi spowodowanemu niektórymi problememi płucnymi.

Szympansy oczywiście nie są jedynymi małpami człekokształtnymi, które potrafią same przepisywać sobie rośliny lecznicze. Także orangutany są w stanie to robić, zwłaszcza gdy mają poważne rany powierzchniowe po walkach.

Jeśli chodzi o zdolność szympansów do komunikowania się i przyciągania uwagi innych, na razie jednak nie wydaje się, aby którykolwiek szympans potrafił wskazać innym osobnikom, którą roślinę należy przyjmować w zależności od sytuacji. Matki przekazują bowiem dzieciom podstawowe pojęcia z botaniki, przyjmując autonomicznie rośliny bez udzielania bezpośrednich lekcji. Dzieci jednak, obserwując rodziców spożywających niektóre specyficzne rośliny, gdy źle się czują, przyswajają tę informację pasywnie, aby następnie wykorzystać ją w razie potrzeby.

źródło: IFLSCIENCE