2022-02-22 14:57

Tysiace krabow na polskich plazach

Na kolobrzeskich plazach pojawily sie setki malych krabow z Ameryki. Ich glownym miejscem bytowania sa wybrzeza od Nowego Brunszwiku az do MEksyku, oraz Ameryka Polnocna. Skad sie wziely w Polsce?

Krabik amerykański to niewielki skorupiak pochodzący z Ameryki Południowej. Zamieszkuje akweny słonowodne, o niewielkim zasoleniu- czasem można go również odnaleźć w wodach słodkich- jednak jest to rzadkie, ponieważ żyje w takich warunkach stosunkowo krotko. Jest niewielki, brązowego koloru. W Polsce pierwszy raz odnotowano jego bytność w Zalewie Wiślanym w latach 50 ubiegłego wieku, jednak od roku mniej więcej 1990 odnotowywany był spadek jego obecności- miało to związek z zanieczyszczeniem wód w których bytował, oraz podatność larw na zakażenia pasożytującym grzybem.
Niedawno jednak znów został zauważony przez spacerowiczów i turystów w Kołobrzegu- jego zwiększona populacja może się wiązać z tym, iż złożone w Ameryce bądź Meksyku larwy zostały zaciągnięte wraz z wodami balastowymi do wnętrza statku, a potem spuszczone w wodach Europejskich. Odpowiada mu tu zasolenie i polepszająca się czystość wody
Dla bałtyckiego ekosystemu krabik jest gatunkiem obcym, jednak nie jest prawdopodobne by okazał się gatunkiem inwazyjnym- może stanowić co prawda zagrożenie zarówno dla organizmów bentosowych, jak i takich które się bentosami żywią- ze względu na wszystkożerność krabika- są to jednak niepotwierdzone dowodami spekulacje- szczególnie biorąc pod uwagę fakt, ze dalsza ekspansja tego skorupiaka, w inne rejony Bałtyku nie jest możliwa, ze względu na większe wysłodzenie wschodniej części naszego morza. Z pewnością nie bedzie mial tez wiekszego znaczenia spolecznie czy gospodarczo.

data publikacji artykułu: 2022-02-22

Popularne teraz

Komentarze