2019-01-05 16:12

Znów chcą strzelać do żubrów

Nawet 40 żubrów, w tym zdrowe osobniki, może zginąć w tym roku na Podlasiu. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstrzał tego gatunku.

Zastrzelonych może zostać 20 żubrów w Puszczy Boreckiej, w tym 17 ze stada wolnościowego i 3 z zagrody pokazowej. Podobny los może spotkać również około 20 żubrów z Puszczy Knyszyńskiej. Leśnicy twierdzą, że to konieczne działanie aby zagwarantować optymalną liczebność i jakość populacji żubra.

Przeciwko decyzji leśników protestują ekolodzy. Uważają, że zabijanie zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną to skandaliczna praktyka. Podkreślają również, że odstrzał powinien być ostatecznością i być przeprowadzany jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma już innego rozwiązania.

Na początku XX wieku żubry w Polsce były na wymarciu. Ich populację, na podstawie siedmiu osobników żyjących w hodowlach, odtworzyli przyrodnicy, naukowcy i leśnicy. Według Księgi Rodowodowej Żubrów w naszym kraju żyją 1873 żubry (stan na koniec 2017 roku).

data publikacji artykułu: 2019-01-05

Popularne teraz

Komentarze