image description

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?

  1. Strona główna
  2. Artykuły
  3. Psy
  4. Opieka nad psem
  5. Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?

Nie zawsze psy są odpowiednio oznaczone i znalezienie ich właściciela nie ogranicza się jedynie do znalezienia adresówki przy obroży lub nawet wizyty w schronisku w celu odczytania mikroczipa. Co możemy zrobić, kiedy skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za zwierzę wydaje się wręcz niemożliwe? Sposobów jest przynajmniej kilka. Oczywiście podstawowy krok to stworzenie ogłoszeń – w Internecie (zwłaszcza na Facebooku – wiele grup związanych z psami umożliwia wstawianie takich informacji; istnieją także portale służące do zamieszczania informacji o zgubionym lub znalezionym psie), w formie papierowej (rozwiesić je należy w miejscu, w którym znaleźliśmy zwierzaka, ale również w promieniu kilku kilometrów – zestresowany pies może przejść bardzo długą drogę od domu), w lokalnych rozgłośniach radiowych, prasie etc. Często takie usługi nie wymagają dużego nakładu finansowego, a znacznie przyśpieszają poszukiwania właściciela.

Pamiętajmy też, by zawiadomić odpowiednią instytucję o naszym znalezisku – przeważnie jest to urząd gminy, miasta, czasami straż miejska, policja czy nawet Wydział Ochrony Środowiska. Takie zgłoszenie jest jednak ważne, żebyśmy potem nie zostali posądzeni o kradzież zwierzęcia, ale oczywiście również ułatwia kontakt z właścicielem. Dodatkowo, wiele gmin zapewnia także tymczasowe miejsca pobytu dla zagubionych lub porzuconych zwierząt. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli sami nie możemy zająć się psem – zainteresujmy się jednak warunkami, jakie są zapewniane przez tego rodzaju instytucje. Niestety często pozostawiają one wiele do życzenia. Ważne jest również to, aby nie dać się spławić urzędnikom – porzucony pies to nie lada problem, ale nie może zostać zrzucony na nasze barki. Urzędnicy mają obowiązek nam pomóc w takiej sytuacji. Jeśli odmawiają, sytuację należy zgłosić na piśmie – w wielu przypadkach to znacznie ułatwia przebrnięcie przez urzędnicze barykady. Jeżeli i to nie poskutkuje – zgłoś zachowanie urzędu gminy do starosty powiatu.

Podobnie rzecz ma się ze schroniskami – oczywiście możemy się tam zgłosić, jednak często otrzymamy informację, że brakuje wolnych miejsc dla psów. Ponownie – nie bójmy się wykonywać wszelkich ruchów na piśmie. Nadal jednak pamiętać musimy o tym, aby upewnić się, że warunki oferowane przez schronisko są odpowiednie. Przez pierwsze 14 dni zwierzę będzie jeszcze czekać swojego opiekuna, jednak po tym czasie zostanie uznane za bezdomne, wykastrowane i oddane do adopcji. Jeśli sami zamierzamy zająć się psem, możemy wykorzystać tę instytucję również do pozostawienia w niej informacji o miejscu pobytu psa – właściciele czasami dzwonią właśnie tutaj, szukając swojego pupila. Co jednak zrobić, gdy pies nie powinien zostać w schronisku lub pod opieką gminy (np. ze względu na słabe warunki)? Oczywiście możemy zaopiekować się nim samodzielnie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić. Wtedy z pomocą przychodzą domy tymczasowe, które w niektórych sytuacjach tego rodzaju zgadzają się przyjąć zwierzę do siebie. Nie należy też zaprzestać poszukiwań. Poza ogłoszeniami, możemy przejść się po okolicy, w której znaleźliśmy zwierzę, i zapytać mieszkańców, czy nie kojarzą psa. Może chodził tu na spacery i uda się ustalić, gdzie się one zaczynały, czyli innymi słowy: znaleźć dom? A może ktoś zna jego właściciela i pomoże się z nim skontaktować? Jeśli i ludzie zawiodą, spróbujmy też popytać w gabinetach weterynaryjnych na terenie danego miasta – któryś z lekarzy może skojarzyć psiaka. Wielu weterynarzy pomaga również w poszukiwaniach, rozwieszając ogłoszenia w gabinetach. Jeśli wszystkie środki zawodzą, warto spróbować też przejść się z psem na spacer w miejsca pobliskie temu, w którym go znaleźliśmy. W stresie i panice znalezienie drogi do domu jest właściwie niemożliwe, jednak podczas spokojnego spaceru pies przypomni sobie, jak wrócić. Niestety, musimy jednocześnie być świadomi, że właściciela może nie udać się znaleźć lub – w najgorszym przypadku – nie chce on być znaleziony. Wtedy warto zadbać o zapewnienie zwierzęciu nowego opiekuna – lub samodzielnie podjąć się tej roli.

Rejestracja

Lekarze weterynarii

Lekarze mogą odpowiadać na pytania użytkowników strony, zarzadzać swoim kontem i danymi lecznicy

Własciciele zwierząt

Dodawać pytania bez ograniczeń i otrzymywać odpowiedzi w pierwszej kolejności, dodawać zdjęcia do zadawanych pytań i wiele innych.