Dieta wątrobowa

Przyczyna dolegliwości wątrobowych może być bardzo różna - od uwarunkowań genetycznych po zakażenia wirusowe. Dużo częściej dolegliwości związane z tym narządem dotyczą psów niż kotów.

Przyczyna dolegliwości wątrobowych może być bardzo różna - od uwarunkowań genetycznych po zakażenia wirusowe. Dużo częściej dolegliwości związane z tym narządem dotyczą psów niż kotów. Niezależnie jednak od genezy, każde z tych schorzeń wymaga specjalnego traktowania pacjenta oraz przedsięwzięcia długofalowych działań, zmierzających do poprawy jakości jego życia. Zaburzona czynność wątroby może bowiem uzewnętrzać się w postaci takich objawów jak : osłabienie, zaburzenia metabolizmu i wydalania, wymioty, krwawienia, objawy związane z ośrodkowym układem nerwowym. Następstwem badań diagnostycznych, potwierdzających zaburzenie procesów wątrobowych u naszego ukochanego zwierzaka, jest podjęcie długofalowego leczenia. Jego podstawę, oprócz stosowania farmaceutyków, stanowi odpowiednia dieta. Jej walory odżywcze są tak skomponowane, aby następowała możliwie najszybsza regeneracja komórek wątrobowych. Zawarte w niej składniki mineralne oraz inne substancje (np.aminokwasy, pierwiastki śladowe), niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szwankującego organu, powinny uzupełniać niedobór, charakterystyczny dla danej jednostki chorobowej. Ich obecność wspomaga także procesy metaboliczne.
dieta wątrobowa, jak wszystkie diety specjalistyczne dla zwierząt, nie jest łatwa do samodzielnego skomponowania.

Karmy specjalistyczne

Kilka firm, produkujących karmy dla zwierząt, ma w swojej ofercie produkty, stworzone z myślą o naszych pupilach, cierpiących z powodu niedoczynności wątroby.
Tego typu posiłek zawiera mniejszą ilość białka, musi to być jednak białko wysokiej jakości i bardzo efektywnie przyswajalne - tzw. wysokostrawne. W ograniczonym stopniu traktowane jako źródło energii, ma przede wszystkim służyć odbudowie zniszczonych komórek narządowych.

Bardzo istotnym składnikiem karmy jest niskofermentowalny błonnik wysokiej jakości. Zawiera on kwasy tłuszczowe tworzące tzw. krótkie łańcuchy (np.kwas octowy), które to związki stymulują produkcję śluzu w jelicie. Śluz ten, nie dość, że korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, dodatkowo utrzymuje szczelność bariery jelitowej. Jej nieprawidłowe funkcjonowanie jest niebezpieczne - toksyny z jelita przenikają wówczas przez jego ścianę i zatruwają organizm zwierzęcia. Odpowiednia ilość błonnika w pożywieniu może temu zapobiec.

Duże znaczenie ma odpowiednia (niska) zawartość tłuszczu w karmie. Jako źródło energii, konkurencyjne do białek, w diecie wątrobowej występują węglowodany. Jest to istotne, gdyż substancje powstałe w wyniku trawienia białek mogą sprzyjać nasilaniu encefalopatii wątrobowej (zaburzenia działania układu nerwowego spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby).

Odpowiednio zwiększona ilość aminokwasów (np.lizyna, tauryna,L - karnityna) służy usprawnieniu metabolizmu tłuszczów, białek i innych składników. Przeciwutleniacze, takie jak wit.C i E spowalniają degenerację hepatocytów (komórek wątroby). Obecność sodu, miedzi, potasu (w określonych proporcjach) w karmie, warunkuje jej specjalistyczne działanie.

Pamiętajmy, że karmą używaną w żywieniu kotów i psów ze schorzeniami wątroby nie należy karmić zwierząt zdrowych! Może ona bowiem przyczynić się do poważnego zaburzenia gospodarki metabolicznej organizmu.
Karmę specjalistyczną dobiera lekarz weterynarii

Dieta BARF w schorzeniach wątroby

Wielbiciele naturalnych metod żywienia zwierząt polecają dietę BARF, jako najlepszą profilaktykę przeciwko różnego rodzaju chorobom zwierząt, także chorobom wątroby. W przypadku podopiecznego z już występującą niedoczynnością, wprowadzenie pokarmu surowego także jest możliwe. Musi to oczywiście następować powoli i stopniowo, z uwzględnieniem cech specyficznych zwierzaka oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Duże znaczenie w przypadku każdego leczenia dietą mają wyniki badań, konsultacja weterynaryjna, samopoczucie pupila a także wiedza i intuicja opiekuna.
Najlepiej jest, korzystając ze wsparcia lekarza weterynarii, skrzętnie monitorować reakcje zwierzaka na elementy nowej diety. Pomocne są także tematyczne fora internetowe, których zawartość może rozwiać chociaż część wątpliwości.
Pamiętajmy, że podejmowanie jakichkolwiek działań na własną rękę jest bardzo ryzykowne.
Jeśli brakuje nam doświadczenia w danej kwestii, zasięgnijmy opinii osób doświadczonych (hodowcy) i specjalistów (lekarze weterynarii).

Zwierzę,u którego zdiagnozowano problem z wątrobą, nie jest skazane na ciągły ból i dyskomfort. Podając swojemu pupilowi odpowiednio skomponowaną dietę możemy być pewni, że stan jego zdrowia ulegnie normalizacji, w wielu przypadkach znacznemu polepszeniu.
Dzięki temu znów będziemy mogli się cieszyć wzajemną relacją, nie obciążeni niepokojem o samopoczucie naszego podopiecznego.




data publikacji artykułu: 2010-03-31

Popularne teraz

Komentarze