image description

Erlichioza

Erlichioza

Erlichioza to choroba psów wywoływana przez riketsje z rodzaju Ehrlichia (są to bakterie). Jest dość rzadko diagnozowana, lecz nie znaczy to, że nie występuje często. Riketsje powodują zmiany we krwi zarażonego zwierzęcia, bowiem bytują w monocytach, granulocytach oraz płytkach krwi. Bakterie te uszkadzają też układ odpornościowy. U młodych zwierząt oraz u niektórych ras (np. owczarków niemieckich) erlichioza może przebiegać wyjątkowo ciężko. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze (możliwe jest także zarażenie przez zakażone igły lub transfuzję). Może występować w postaci ostrej (śmierć następuje wtedy bardzo szybko) oraz przewlekłej.

Objawy

Pierwsze symptomy obserwuje się zazwyczaj ok. 7 dni od zarażenia. Należą do nich: - gorączka - apatia - osłabienie - wymioty - biegunka - utrata apetytu - bóle mięśni i stawów (zapalenie stawów) - drżenie ciała - zmiany na wargach i pysku (przypominają opryszczkę) - krwawienia z błon śluzowych, nosa i oczu - zmętnienie rogówki oka - wybroczyny podskórne - powiększone węzły chłonne oraz śledziona - zapalenie nerek i płuc - porażenia nerwowe - uszkodzenia szpiku kostnego - często spadek wagi ciała

Leczenie

W terapii erlichiozy stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin. Leczenie powinno trwać ok. 2-3 tygodni. Lekarz weterynarii podaje również witaminy oraz środki przeciwzapalne. W przypadku postaci ostrej konieczne jest przeprowadzenie transfuzji krwi, a także podawanie preparatów krwiotwórczych.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zarażenia erlichiozą, należy po pierwsze, systematycznie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające przed kleszczami (w postaci spot-on, sprayu, płynów, kropli itp. - zasięgnijmy porady lekarza weterynarii, który najlepiej doradzi, jaki preparat będzie odpowiedni dla naszego zwierzęcia oraz jak powinno się go stosować), a po drugie, po każdym spacerze starannie przeglądać sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy. Jeśli potrafimy, usuwamy kleszcza samodzielnie. Pamiętajmy, że należy to robić w odpowiedni sposób: w żadnym wypadku nie smarować go masłem ani nie polewać wodą, ponieważ możemy w ten sposób spowodować, że kleszcz wstrzyknie własną zakażoną krew do krwiobiegu zwierzęcia. Najlepiej usunąć kleszcza przy pomocy specjalnej pęsetki, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie należy kleszcza gwałtownie ciągnąć! Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym usunięciem kleszcza, udajmy się do weterynarza.

Rejestracja

Lekarze weterynarii

Lekarze mogą odpowiadać na pytania użytkowników strony, zarzadzać swoim kontem i danymi lecznicy

Własciciele zwierząt

Dodawać pytania bez ograniczeń i otrzymywać odpowiedzi w pierwszej kolejności, dodawać zdjęcia do zadawanych pytań i wiele innych.