Choroby odzwierzęce - zoonozy

Zwierzęta od dawna towarzyszą nam w życiu. Najpopularniejsze pupile domowe to oczywiście pies i kot, lecz coraz częściej w sklepach zoologicznych czy w lecznicach weterynaryjnych możemy spotkać ,,egzotyki”. Ptaki, małe ssaki, gady i płazy nie są dla nas już czymś nowym. Wręcz przeciwnie, cały czas rośnie moda na posiadanie ,,oryginalnego” przyjaciela.

Jak wiadomo zwierzęta egzotyczne pochodzą z różnych zakątków świata. Jeśli zapragniemy mieć jeża pigmejskiego, świnkę morską skinny czy też boa dusiciela musimy zdać sobie sprawę z ryzyka, jakie to za sobą niesie. zoonoza jest to choroba odzwierzęca przenosząca się na człowieka. Brak wiedzy oraz zachowanie odpowiednich środków ostrożności w obchodzeniu się z ,,egzotykiem” może skończyć się dla nas niekorzystnie.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na takiego zwierzaka należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach :


  • Źródło zakupu - dużo ludzi często nie zwraca uwagi skąd pochodzi, czy w jakich warunkach trzymany był nasz przyszły przyjaciel. Niestety większość osób patrzy tylko ,,gdzie taniej”.
  • Zdrowie - biorąc pod swój dach nowego pupila musimy pamiętać, że opieka nad nim, to nie tylko karmienie i pojenie, ale także kontrolne wizyty u lekarza weterynarii.
  • Pozwolenie - większość egzotycznych zwierząt należy zgłosić do rejestru. Reguluje to Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
  • Wiedza – nabywając dany gatunek powinniśmy znać na jego temat wystarczająco informacji – w jakim środowisku żyje, jak wygląda kwestia pielęgnacji czy też jaki powinniśmy podawać mu pokarm. Dzięki tej wiedzy zapewnimy zwierzakowi komfortowe warunki życia i możemy uchronić go od wielu chorób spowodowanych złym żywieniem czy też nieodpowiednią temperaturą otoczenia.


Jeżeli jesteśmy świadomi co należy do naszych obowiązków posiadając zwierzaka, warto wiedzieć także, na jakie choroby możemy być narażeni. Pamiętajmy, że niektóre mamy szansę przeoczyć, gdyż mogą nie dawać żadnych objawów klinicznych u naszego pupila.

Pastereloza

Do zakażenia dochodzi najczęściej po ugryzieniu przez zwierzaka lub przez bezpośredni kontakt z nim. Nosicielami są psy, koty, zwierzęta gospodarskie, gryzonie. Choroba może mieć postęp miejscowy – w okolicy rany lub uogólniony.

Mykobakterioza

Wywołana jest przez prątki z rodzaju Mycobacterium. Występują u zwierząt i są niebezpieczne dla ludzi. Najczęściej przenoszone są drogą areogenną. Choroba zazwyczaj przebiega pod postacią gruźlicy. Objawami są spadek masy ciała, suchy kaszel z okresowym odpluwaniem śluzowo-ropnej wydzieliny, stan podgorączkowy lub gorączka.

Dermatomikozy

Czyli grzybice skórne. Charakteryzują się blado czerwonymi zmianami na skórze oraz świądem.

Kampylobakterioza

Jest to choroba wywołana przez bakterię z rodzaju Campylobacter. Atakuje przewód pokarmowy ludzi, ale także może doprowadzić do zapalenia wsierdzia, opon mózgowych czy stawów. Mogą przenosić ją psy, koty, zwierzęta gospodarskie, gryzonie, płazy, gady oraz ptaki. Objawami choroby są najczęściej ogólne zmęczenie, nieżyt żołądkowo-jelitowy oraz gorączka. Nieleczona i długotrwała może prowadzić do wielu powikłań.

Ptasia grypa

Czyli wirus H5N1. Można się nim zarazić przez bliski kontakt z chorymi ptakami, ich odchodami czy piórami, ale także zjadając ich mięso. Objawy podobne są do zwykłej grypy.

Tasiemce

Płazińce te pasożytują w organizmach zwierząt. Żyją głównie w przewodzie pokarmowym. Tasiemczyca może prowadzić nawet do niedokrwistości czy innych zaburzeń rozwoju fizycznego.

Limfocytarne zapalenie opon i splotów naczyniowych

Jednostka chorobowa wywołana przez wirus LCM. Przenoszona jest przez drobne gryzonie. Do zarażenia człowieka dochodzi najczęściej drogą wziewną inaczej areogenną lub przez zjedzenie zanieczyszczonego jedzenia wydzielinami chorych zwierząt – czyli drogą pokarmową.

Chlamydiofiloza (ornitoza)

Nosicielami są najczęściej ptaki, nie tylko wolno żyjące, ale także domowe. Do zarażenia dochodzi drogą areogenną. Przebieg choroby jest dwuetapowy. W pierwszej fazie występują niespecyficzne objawy – gorączka, bóle brzucha, dreszcze, bóle mięśni czy też nudności. Natomiast w drugiej fazie występuje uporczywy suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, kwioplucie.

Jersinioza (gruźlica rzekoma)

Wywołana jest przez bakterie z rodzaju Yersinia. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową.

Wścieklizna

Wirus przenoszony najczęściej przez ugryzienie. W początkowej fazie choroby oprócz bólu i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia może wystąpić złe samopoczucie, bóle głowy, nudności i inne. Natomiast w pełni rozwiniętym obrazie klinicznym wścieklizny najbardziej charakterystyczny jest wodowstręt. Wzrasta temperatura ciała, występuje łzawienie, ślinotok, drgawki oraz kurcze mięśni. Jest to choroba nieuleczalna!

Gorączka od ugryzienia szczura

Choroba przenosi się przez ugryzienie lub zadrapanie. Objawia się gorączką, wysypką i zapaleniem stawów.

Salmonelloza

Spowodowana jest przez Gram-ujemne pałeczki Salmonella. Najczęściej przebiega jako nieżyt żołądkowo – jelitowy.

Turalemia

Głównym źródłem zakażenia są króliki, zające i gryzonie. Do przeniesienia się choroby może dojść drogą kropelkową, pokarmową, ale także przez ukąszenia stawonogów np. kleszczy. Często występują powiększone węzły chłonne, zapalenie gardła oraz osłabienie organizmu.

Gorączka Zachodniego Nilu

Występuje na kilku kontynentach. Na szczęście w Polsce nie stanowi większego zagrożenia. Przenoszona jest przez komary. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub przypomina łagodną grypę.

Pamiętaj !

Małe dzieci, osoby starsze i z obniżoną odpornością narażone są na większe ryzyko. Posiadając egzotycznego zwierzaka, zawsze zachowaj szczególną higienę. Mycie rąk po każdym kontakcie z nim oraz niespożywanie pokarmów w tym samym otoczeniu co twój pupil powinno wejść ci w nawyk.

data publikacji artykułu: 2018-10-15

Popularne teraz

Komentarze