Jak skontaktować się z właścicielem znalezionego psa?

Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada właściciela, a nie jest bezdomne. Jednocześnie to właśnie obroża stanowi główne źródło kontaktu do osoby odpowiedzialnej za psiaka.

Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada właściciela, a nie jest bezdomne. Jednocześnie to właśnie obroża stanowi główne źródło kontaktu do osoby odpowiedzialnej za psiaka.

Wielu właścicieli decyduje się na doczepienie do obroży adresówki. Czym ona tak naprawdę jest? Przeważnie stanowi niewielką blaszkę z wygrawerowanym tekstem – zazwyczaj imieniem psa, numerem telefonu do właściciela, a w przypadku większych adresówek – nawet dokładnym adresem zamieszkania. Niektórzy własnoręcznie przygotowują takie oznaczenia, np. wykorzystując zawieszki do kluczy, w których można umieścić kartkę.
Pamiętajmy więc, aby dokładnie sprawdzić, czy przy obroży nie znajduje się żaden tego typu przedmiot – łatwo go przeoczyć, zwłaszcza gdy się zawinie lub gdy pies ma długą, puchatą sierść.

Czasami przy obroży znajdziemy nie adresówkę, a inne informacje, np. zawieszkę informującą o dacie szczepienia, również wykonaną z metalowej blaszki, często kolorowej, z wygrawerowanym tekstem. Przeważnie zawiera ona także adres lub kontakt do weterynarza, który szczepił psa – być może udzieli on nam informacji na temat właścicieli zwierzęcia.
Na niektórych znajdziemy też charakterystyczne oznaczenie „vetid” – co jeszcze bardziej ułatwi nam odnalezienie osoby opiekującej się psiakiem. Jest to bowiem infolinia, która bezpośrednio skontaktuje nas z właścicielem, gdy podamy numer szczepienia umieszczony na tejże zawieszce.

Jeśli nie zauważymy nic innego przy obroży zwierzaka, warto obejrzeć ją samą – czasami bowiem właściciele umieszczają na jej powierzchni informacje kontaktowe w przypadku znalezienia psa. Przyjrzyjmy się szczególnie wewnętrznej części, która często jest jaśniejsza i łatwiej na niej nanieść tego typu dane.

Niestety, nie wszystkie psy posiadają przy obroży potrzebne informacje – a czasami nawet nie mają samej obroży. Musimy wtedy spróbować innych sposobów na zidentyfikowanie ich. Sprawdźmy więc uszy w poszukiwaniu tatuażu (ewentualnie pachwiny, choć to rzadsze miejsce) – zazwyczaj jest on wykonany zielonym tuszem i odnajdziemy na nim kod określonego oddziału ZKwP. Dzięki temu dotrzemy przynajmniej do hodowcy psa, a w najlepszym wypadku również do właściciela. Sprawdzić go możemy np. na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

W ostateczności, jeżeli nie zauważymy żadnej informacji kontaktowej bezpośrednio przy psie, możemy zabrać go w miejsce, w którym sprawdzimy, czy posiada on wszczepiony mikroczip i odczytamy z niego potrzebne informacje. Pomocy w tej kwestii udzieli nam schronisko, większość gabinetów weterynarii, komenda policji i straży miejskiej. Zabieg ten będzie szybki i bezbolesny, więc nie musimy obawiać się o naszego tymczasowego podopiecznego.

Jeżeli i ten sposób zawiedzie, warto przejrzeć też strony internetowe pomagające znaleźć zagubione zwierzęta, a także grupy na Facebooku związane z psami – być może właściciele umieścili na nich ogłoszenie dotyczące odnalezionego przez nas pupila. Oczywiście sami możemy stworzyć taką informację, zarówno w Internecie, jak i w formie papierowej – i czekać na kontakt. Wszystko jest jednak kwestią czasu.

Przeczytaj

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?
Gdzie zgłosić znalezionego psa?
Jak skontaktować się z właścicielem znalezionego psa?
Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?
Zgubiony i porzucony pies – co mówi prawo?
Jak odróżnić zagubionego psa od bezdomnego?

data publikacji artykułu: 2017-05-02

Popularne teraz

Komentarze