2018-09-12 09:54

Jak przekonać kota do picia wody?

Każde zwierzę musi pić wodę - wynika to z budowy oraz potrzeb jego organizmu. To niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dzisiaj przyjrzymy się kotu i zastanowimy się, jak go przekonać do picia wody. Często można zaobserwować, że kot przechodzi obojętnie obok miski z wodą i nie zwraca na nią uwagi. Co w takiej sytuacji? Przygotowaliśmy 5 porad.

Warto wspomnieć, że kot jest… mądry. Tak mądry, że potrafi ocenić, kiedy jego organizmowi brakuje wody i to właśnie wtedy będzie się o nią dopominał. Jeśli kot nie odczuwa potrzeby picia wody, nie zrobi tego, choćby co krok napotykał kolejną miskę z wodą. Już taka kocia natura, że te zwierzęta przyjmują stosunkowo niewielkie ilości płynów i – o ile są zdrowe, będą pić wodę, jeśli ich organizm się o to upomni.

Ile wody potrzebuje koci organizm do prawidłowego funkcjonowania?

Każdy zdrowy kot powinien przyjmować około 50ml wody na każdy 1 kg swojej masy ciała. Są to proporcje aktualnie najdokładniej oddające prawidłową wartość zapotrzebowania kociego organizmu na wodę.

Co się tyczy ilości, jakie kot powinien wypijać, jest to zależne od jego trybu życia i środowiska, w jakim przebywa. Jak wiadomo, oprócz suchej karmy, w każdym pokarmie jest woda. Koty żyjące na wolności i żywiące się tym co upolują, praktycznie całe swoje zapotrzebowanie na płyny zapewniają sobie samodzielnie zdobytym pożywieniem. Wiąże się to z faktem, że każdy żywy organizm, składa się w około 80 procentach z wody, tak więc jeśli kot upoluje sobie np. mysz polną - w takim wypadku jedząc ją, przyswaja sobie całkiem pokaźną jak dla siebie, „porcję nawadniającą”.

Całkowicie inaczej sprawa wygląda w kwestii kotów typowo domowych. Większość z naszych pupili karmiona jest głównie suchą karmą, która zawiera dosłownie kilka procent wilgoci – zdecydowanie zbyt mało, by móc powiedzieć, że zaspokoi ona (chociażby w części) zapotrzebowanie organizmu zwierzęcia na płyny. Tak więc jedynym wyjściem, jest podawanie kotu domowemu wody. Warto także wspomnieć, że każdy kot żywiący się suchą karmą, powinien wypijać dziennie około 200 ml wody. Niestety większość kotów przyjmuje znacznie mniejsze ilości płynów, co sprzyja występowaniu problemów z nerkami lub pęcherzem moczowym.

Jakiej wody kot pić NIE MOŻE?

  • Koty nie mogą pić wody mineralnej! Jest to spowodowane zawartymi w niej minerałami, które wpływają dobrze na człowieka, ale w kocim organizmie mogą mieć tragiczne skutki. Szczególnie niebezpieczne dla kociego zdrowia, jest potas, którego nadmiar może doprowadzić do niebezpiecznych drgawek.
  • Nie podawajmy też kotom wody chlorowanej oraz napojów gazowanych!

Jak przekonać kota do wypicia wody?

Istnieje kilka metod, które pomagają zachęcić pupila do wypicia wody. Niektóre przejawiają się w postaci małych podstępów, jednak... czego się nie robi dla zdrowia naszego kociaka.

1. Niezaprzeczalnym numerem jeden jest miska, która spodoba się naszemu pupilowi.

Koty znane są z tego, że mają swoje (niekiedy naprawdę baaaaardzo dziwaczne) upodobania. Do jednych z nich należy naczynie, z jakiego piją i jedzą. Ważny jest tutaj nie tylko kształt czy rozmiar, ale także kolor i tworzywo, z jakiego zostało wykonane. Dla osób nieposiadających kota jest to na pewno (co najmniej) śmieszne, jednak z pewnością każdy właściciel takiego zwierzaka wie, o czym mowa. Koty do tego stopnia mają fiksacje na tym punkcie, że przykładowo, potrafią pić tylko z miski metalowej, a inne - wyłącznie z ceramicznej. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, jednak zdecydowana większość ma istne fanaberie na tym punkcie.

Pomijając fakt tworzywa, z jakiego wykonane zostało naczynie czy jego koloru – tak, woda z czerwonej miski, różni się od tej z żółtej! Dodatkowo warto wiedzieć, że koty nie lubią wkładać głowy do wnętrza naczynia ani dotykać wąsami jego brzegów. Stąd ich upodobania do stosunkowo płytkich miseczek o takiej szerokości, aby przypadkiem nie zahaczyć pyszczkiem lub wąsami o jego brzeg.

Część kotów jest wyraźnie zafascynowana pluskiem bieżącej wody. Dla nich dobrym pomysłem jest kocia fontanna. Małe i ciche urządzenie, które przelewa wodę cały czas.

Niektóre koty uwielbiają pić wodę prosto z kranu - należy jednak pamiętać, by nie był to silny strumień.

2. Miejsce położenia naczynia z wodą

Po pierwsze, im kot ma więcej misek, tym lepiej. Koty to zwierzęta tak zajęte własnym życiem, że często po prostu nie pamiętają, w którym miejscu zlokalizowana jest miska z wodą.

Mnogość tych naczynek pozwoli na posiadanie informacji typu “o, tu jest miska”. Nie ma innej opcji, jeśli kot non stop będzie niemalże potykał się o miskę.

Jest wysoce prawdopodobne (chociaż nie ma gwarancji), że może akurat ta metoda skłoni kota do picia. Tak więc na drogach, którymi zwykle podąża nasz ulubieniec, stawiajmy miseczki z wodą. Nie ma co przesadzać z ilością - 2 (w skrajnych przypadkach 3) miseczki z wodą w mieszkaniu, powinny wystarczyć.

WAŻNE - z jakiegoś powodu koty nie lubią pić w miejscach, w których jedzą, tak więc nie stawiajmy miseczki z wodą w pobliżu naczynia z pokarmem.

3. Zwracajmy uwagę na jakość wody

To, że koty to zwierzęta wybredne, już wiemy. Pilnujmy, aby kot zawsze miał podaną świeżą wodę. Zwierzęta naprawdę są w stanie odróżnić wodę stojącą kilka dni od tej świeżo nalanej.

4. Dodatki zachęcające do picia wody

Popularnym zabiegiem wśród opiekunów kotów jest “polepszanie” wody. Do tego celu stosuje się produkty o przyjemnych zapachach lub smakach – takich, które kot lubi. Częsta jest praktyka dodawania do wody sosu z puszki, z tuńczykiem lub niesolonej wody z gotowanego mięsa lub ryb.

Oczywiście nie znaczy to, że za każdym razem, kiedy chcemy, aby nasz kot napił się wody, musimy gotować rosół lub biec do sklepu po tuńczyka w sosie własnym. Najlepszym sposobem będzie zamrożenie tego typu płynów w pojemniczkach na kostki do lodu i w razie potrzeby, po prostu dorzucanie kostek do miseczki z wodą.

Wiele (wiele nie znaczy oczywiście wszystkie) z kotów lubi pić także mleko. Dobrym sposobem może być czasami podawanie mleka rozwodnionego z wodą. Nie każdy kot jednak może pić mleko!

5. Dodawanie wody do pokarmu

Raczej trudno będzie w ten sposób oszukać kota żywiącego się jedynie suchą karmą. Koty zjadające wilgotne pokarmy to mniejszy problem, bowiem oprócz wody zawartej w tym pokarmie, łatwo jest po prostu odrobinę jej dolać do miseczki z pożywieniem - kot będzie jadł, nie wiedząc nawet o tym, że pije wodę.

Co się tyczy natomiast zwierzaków żywionych suchą karmą, warto spróbować tej metody, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kot to inteligentne zwierzę, więc do podawanej suchej karmy, możemy dolewać jedynie śladowe ilości wody, dopóki kot nie zacznie się przyzwyczajać, wtedy stopniowo da się je zwiększyć.

Pamiętaj, jak ważna jest woda w diecie Twojego kotka!

data publikacji artykułu: 2018-09-12

Popularne teraz

Komentarze