Pielęgnacja zębów i pazurów królika

Pazury i zęby królika rosną przez cały czas. W warunkach naturalnych króliki systematycznie ścierają zęby i pazurki, jednak królik domowy ma pod tym względem ograniczone możliwości. Dlatego opiekun musi pomóc swojemu pupilowi w skracaniu zębów i pazurków.

Pielęgnacja zębów i pazurów królika

Pazury i zęby królika rosną przez cały czas. W warunkach naturalnych króliki systematycznie ścierają zęby i pazurki, jednak królik domowy ma pod tym względem ograniczone możliwości. Dlatego opiekun musi pomóc swojemu pupilowi w skracaniu zębów i pazurków.

Pielęgnacja pazurów

Królicze pazurki powinny być regularnie przycinane specjalnymi cążkami (np. takimi, jak dla kotów). Istotne jest, aby ich budowa nie pozwalała na zmiażdżenie pazurka. Częstotliwość zabiegu przycinania pazurków jest różna u każdego zwierzęcia. Jeśli królik ma możliwość częstego biegania poza domem, wtedy skracanie pazurków może odbywać się rzadziej. Zabieg wykonujemy przeciętnie co 2-3 miesiące.

Podczas skracania pazurków należy zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Przygotujmy sobie wcześniej potrzebne akcesoria: cążki, środek dezynfekujący, sterylną gazę, jeśli zajdzie potrzeba zatamowania krwawienia. Ważne też będzie dobre oświetlenie.

Przystępując do zabiegu przyjrzyjmy się dokładnie pazurom – musimy dobrze widzieć końcówkę żywej, ukrwionej części wewnątrz pazurka. Obcinamy zawsze w taki sposób, aby nie uszkodzić tej miękkiej żywej tkanki. Jeśli to się zdarzy, koniecznie zdezynfekujmy krwawiące miejsce. Cięcie powinno zostać wykonane około 3-5mm od ukrwionej części (jeśli przytniemy pazur zbyt blisko miazgi, może to doprowadzić do późniejszych problemów w postaci pękania pazurów oraz przerostu miazgi).

W przypadku, gdy królik ma ciemne pazury i nie jesteśmy w stanie dostrzec końcówki żywej tkanki lepiej zdecydować się na częstsze skracanie samych czubków pazurów. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko skaleczenia królika.

Pielęgnacja zębów

Dbanie o to, aby królik stale ścierał swoje zęby jest bardzo ważnym elementem jego pielęgnacji. Zbyt długie zęby mogą utrudniać zamykanie pyszczka i powodować problemy ze spożywaniem pokarmu. Mogą też wrastać i kaleczyć dziąsła oraz język zwierzątka.

Aby zapobiec takim problemom, należy podawać zwierzęciu dużo siana i zieleniny, a także gałązek drzew owocowych lub wierzby. Króliki ścierają zęby podczas długotrwałego żucia, anie np. gryzienia twardych pokarmów. Ponadto, warto zorganizować królikowi jakiś karton, który będzie mógł swobodnie pociąć na strzępy swoimi ząbkami – pomoże to w ich ścieraniu.

Niektóre króliki miewają wady zgryzu. To ta grupa zwierząt cierpi najczęściej z powodu przerośniętych zębów. W takich przypadkach niezbędne jest korygowanie długości zębów w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii w odpowiedni sposób i przy użyciu specjalnych narzędzi skróci przerośnięte zęby. Lepiej nie wykonywać tego zabiegu samodzielnie, gdyż można wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Zabieg przycinania zębów musi być przeprowadzany dość często, nawet raz na miesiąc. Jest dla królika bezbolesny i przeprowadza się go bez podawania narkozy.

data publikacji artykułu: 2009-07-15

Popularne teraz

Komentarze