Agility

Agility jest to jedna z ciekawszych form spędzenia czasu z psem. Buduje ona więź pomiędzy właścicielem a zwierzęciem, uczy dyscypliny, a także zapewnia odpowiednią dawkę ruchu. Nie ma ograniczeń rasowych ani personalnych - uprawiać ją może każdy z dowolnym psem.

Ta dyscyplina po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, gdzie po zakończeniu zawodów hippicznych na parkurze pojawiły się psy pokonujące z gracją odpowiednio przystosowany tor przeszkód. Obecnie zyskuje ona coraz większe uznanie również w Polsce. Na wybiegach dla psów niemal obowiązkowym wyposażeniem stają się stacjonaty, huśtawki czy kładki.

Czym jest agility

agility jest to jedna z ciekawszych form spędzenia czasu z psem. Buduje ona więź pomiędzy właścicielem a zwierzęciem, uczy dyscypliny, a także zapewnia odpowiednią dawkę ruchu. Nie ma ograniczeń rasowych oraz personalnych - uprawiać ją może każdy z dowolnym psem.

Ta dyscyplina po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, gdzie, po zakończeniu zawodów hippicznych, na parkurze pojawiły się psy pokonujące z gracją odpowiednio przystosowany tor przeszkód. Obecnie zyskuje ona coraz większe uznanie również w Polsce. Na wybiegach dla psów niemal obowiązkowym wyposażeniem stają się stacjonaty, huśtawki czy kładki.

Podstawowe zasady agility

agility jest to stosunkowo młoda dyscyplina, polegająca na pokonaniu przez psa toru z licznymi przeszkodami, z jak najmniejszą ilością błędów, w określonym czasie. Opiekun prowadzi psa za pomocą głosu oraz gestów. Jeśli za bezbłędne pokonanie toru większa ilość psów otrzyma maksymalną liczbę punktów, o ostatecznym zwycięstwie decyduje czas.

Pies pokonujący tor nie może posiadać obroży, smyczy czy kagańca. Właściciel, chociaż porozumiewa się z psem za pomocą głosu oraz gestów, nie może posiadać w ręku motywatora w postaci ulubionej zabawki lub smakołyka. Przed biegiem prowadzący dostaje od organizatorów plan toru z kolejnością pokonywanych przeszkód. Pomylenie kolejności wiąże się z dyskwalifikacją.

Rodzaje przeszkód na torze

Tor agility składa się z licznych przeszkód: stacjonat pojedynczych, stacjonat podwójnych, huśtawek, tunelu ze sztywnym rękawem, tunelu miękkiego, murka, stołu, slalomu, kładki, opony, skoku na szerokość, ściany. Wyróżniamy trzy rodzaje torów z przeszkodami, odpowiednio dopasowanymi do wielkości psa. Spotyka się klasę small, medium i large. Small jest dla psów małych osiągających wzrost do 35cm w kłębie, Medium dla psów średnich od 35cm do 43cm, zaś Large powyżej 43cm.

Stacjonata, popularnie zwana hopką, wyglądem przypomina zwykłą przeszkodę dla koni, odpowiednio dopasowaną do psów. Składa się z dwóch słupów, pomiędzy którymi znajduje się poprzeczka, przez którą pies ma przeskoczyć. Jest to podstawowa przeszkoda rozpoczynająca oraz kończąca tor. Może być na nim ustawionych kilka stacjonat.

Stacjonata podwójna jest to zwykła hopka ustawiona jedna za drugą, z tym że pierwsza powinna być ustawiona niżej.

Murek wygląda jak pełna, zabudowana hopka. Górne elementy tej przeszkody muszą być ruchome, aby skaczący pies, w momencie trącenia jednego z elementów łapą, nie zrobił sobie krzywdy.

Stół jest to platforma wyglądem przypominająca stół, odpowiednio dopasowana wielkością dla psa. Blat powinien być pokryty antypoślizgowym materiałem, ponieważ pokonanie tej przeszkody polega na wskoczeniu przez psa na blat i zatrzymaniu się na nim na 5 sekund.

Skok w dal jest przeszkodą dość niską, zbudowaną z kilku elementów, przez które pies ma przeskoczyć jednym susem, nie dotykając ich. Na rogach powinny być umieszczone paliki, tak, by pies nie mógł pokonać przeszkody na skos.
Do grupy przeszkód zaliczanych skokiem znajduje się również koło. W obramowaniu montuje się luźno miękkie koło, np. zawieszoną na łańcuchach oponę. Przeskakując przez jego centrum pies pokonuje przeszkodę.

Kładka składa się z dwóch pochyłych elementów doprowadzających do poziomej deski. Wysokość kładki jest taka sama, niezależna od kategorii toru. Istotnym elementem kładki są strefy pomalowane na inny kolor w celu odróżnienia ich od pozostałej części przeszkody. Podczas pokonywania przeszkody pies musi dotknąć kolorową część chociaż jedną łapą.

Strefy można spotkać również na huśtawce. Jest to dość trudna przeszkoda, ponieważ psy często zeskakują z niej podczas przechylania na drugą stronę.

Ściana, zwana tez palisadą jest to przeszkoda zbudowana na kształt litery A. Również posiada ona strefy - na początku oraz na zeskoku ściany.

Slalom jest bardzo widowiskowym elementem agility. Składa się z kilku tyczek umocowanych pionowo na podstawie, przez które pies na przemian musi przejść, rozpoczynając slalom zawsze lewym barkiem. Im szybciej pokonana przeszkoda, tym ciekawszy efekt.
Tunel sztywny oraz miękki pies pokonuje wbiegając do rękawa i wybiegajac z drugiej strony. Tunel miękki rozpoczyna się sztywnym rękawem, a kończy luźnym materiałem.

agility jest doskonałą formą na spędzenie czasu zarówno dla psa jak i dla właściciela. Pies ma szanse wybiegać się na torze, dzięki czemu jest spokojniejszy i grzeczniejszy w domu. Właściciel czworonoga również korzysta z tego typu alternatywy, ponieważ nie ma nic tak pobudzającego jak ruch na świeżym powietrzu oraz satysfakcją z kolejnej sztuczki jaką można pochwalić przed znajomymi.

data publikacji artykułu: 2010-05-03

Popularne teraz

Komentarze