2018-10-24 07:18

Badania profilaktyczne u zwierząt starszych

Bardzo wiele chorób i schorzeń szczególnie u starszych zwierząt pojawia się stopniowo i na początku rozwija się bezobjawowo. Ponadto psy, a już szczególnie koty, mają tendencję do ukrywania objawów bólowych. Regularne badania profilaktyczne mogą pomóc szybko wykryć rozwijającą się chorobę i zacząć ją leczyć, zanim będzie na to za późno.

Psi i koci seniorzy

U kotów domowych wyróżnia się:
Wiek średni - 7-10 lat,
Seniorów - 11-14 lat,
Zwierzęta stare - powyżej 15 lat.

U psów sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ proces starzenia inaczej przebiega u psów dużych, inaczej u małych. Istnieją także pewne różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Dlatego przyjmuje się, że seniorem jest pies, który osiągnął wiek stanowiący 75% średniej długości życia dla jego rasy. Średnio jest to wiek ok. 9 lat, a w przypadku dużych ras - 7 lat.

Częstotliwość i przebieg badań

Badania profilaktyczne powinny być przeprowadzane mniej więcej co rok od momentu, gdy zwierzę osiągnie wiek senioralny. Gdy przejdzie w wiek podeszły - należy zwiększyć częstotliwość do co pół roku, chyba, że ze względu na choroby i stan pacjenta lekarz zaleci kontrole jeszcze częściej.
Badania profilaktyczne powinny obejmować gruntowne badanie kliniczne oraz pomiar ciśnienia krwi.
Poza tym zaleca się przeprowadzenia następujących badań laboratoryjnych:


  • Badanie ogólne moczu,
  • Pełna morfologia krwi,
  • Parametry biochemiczne (opisane poniżej).

Enzymy wątrobowe (ALT, GLDH)

Podwyższenie tych enzymów może pomóc wcześnie wykryć choroby wątroby, ale jest pomocne także w diagnozowaniu zaburzeń przemiany materii oraz chorób serca.

Parametry nerkowe

Parametry nerkowe (kreatynina i mocznik) pokazują jak funkcjonują nerki. Wskazują one na to, jak działają nerki, ale dają także informację o działaniu wątroby oraz stanie układu krążenia. U ponad 35% starszych psów i ok. 25% starszych kotów stwierdza się podwyższone poziomy przynajmniej jednego z tych parametrów.

Fosfataza alkaliczna (psy)

Wzrost tego enzymu może wskazywać na choroby wątroby, ale też pozwala wykryć niektóre zaburzenia hormonalne, w tym zespół Cushinga.

T4 (koty)

U kotów bardzo ważne jest regularne badanie hormonów tarczycy, ponieważ często u nich występuje nadczynność tarczycy. Chorobie tej towarzyszą białkomocz, nadciśnienie i przerost mięśnia sercowego, dlatego ważne jest wczesne jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia.

Białko całkowite, albumina i globuliny

U starszych zwierząt często obserwuje się podwyższone białko całkowite, podwyższony poziom globulin oraz obniżony poziom albumin. Wartości tych parametrów muszą być zawsze analizowane w powiązaniu z innymi parametrami biochemicznymi krwi.

Fruktozamina

Badanie poziomu fruktozaminy pomaga wykryć cukrzycę, która często pojawia się w podeszłym wieku zarówno u kotów, jak i u psów.

CPSE (swoista esteraza argininowa psów)

W przypadku psów samców warto badać ten parametr w celu wczesnego wykrycia przerostu prostaty. Nieleczony przerost może prowadzić do powstawania nowotworów oraz utrudnień w oddawaniu moczu.

Pomiar ciśnienia krwi

Ponadto warto mierzyć u zwierząt ciśnienie krwi, mimo że póki co możliwość taką ma niewiele gabinetów weterynaryjnych. Podwyższone ciśnienie krwi może się pojawiać w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek oraz w chorobach związanych z układem krążenia, w szczególności z sercem. Szczególnie ważne jest wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi u starszych kotów.

Badanie ogólne moczu

Badanie moczu pozwala na zdiagnozowanie chorób nerek oraz dolnych dróg moczowych. Poza tym może czasem pomóc we wczesnym wykryciu cukrzycy, przerostu prostaty czy nadczynności tarczycy.

Lepsze leczenie wcześnie wykrytych chorób

Wcześnie wykryte choroby są w większości przypadków znacznie łatwiejsze do leczenia. W porę rozpoczęte leczenie może w znacznym stopniu przedłużyć życie naszym pupilom, a także zwiększyć jego komfort.

data publikacji artykułu: 2018-10-24

Popularne teraz

Komentarze