Kąpanie szczeniąt

Zagadnienie kąpieli szczeniąt, jej dopuszczalności i sposobu przeprowadzania, należy niewątpliwie do kontrowersyjnych. Z jednej strony, wielu publicystów zdecydowanie odradza mycie psa przed ukończeniem przez niego szóstego miesiąca życia. Z drugiej, trudno czasem zastosować się do tych zaleceń, szczególnie w przypadku szczenięcia o białym umaszczeniu.

Zagadnienie kąpieli szczeniąt, jej dopuszczalności i sposobu przeprowadzania, należy niewątpliwie do kontrowersyjnych. Z jednej strony, wielu publicystów zdecydowanie odradza mycie psa przed ukończeniem przez niego szóstego miesiąca życia. Z drugiej, trudno czasem zastosować się do tych zaleceń, szczególnie w przypadku szczenięcia o białym umaszczeniu. Podobnie sytuacja wygląda też u psiaka, którego kontakt ze światem, z samej swej natury silnie organoleptyczny, przybrał jedną z bardziej ekstremalnych form - tarzania się w różnego rodzaju substancjach czy wydzielinach. Często także szczenięta wystawowe lub też należące do raz o specyficznym owłosieniu, potrzebują innej niż standardowa pielęgnacji.

Kąpiel

Jeśli faktycznie z jakichś przyczyn kąpanie szczenięcia jest niezbędne, należy przedsięwziąć wszelkie możliwe srodki ostrożności, pozwalające uniknąć niepożądanych skutków przebywania w wodzie. Kąpiel powinna odbywać się w odpowiednio ciepłym pomieszczeniu. Pieska można umieścić w misce (zamiast w wannie), pamiętając o zapewnieniu mu antypoślizgowej powierzchni. Z pewnością pierwsza kąpiel będzie dla malucha dużym przeżyciem, nie powinna w związku z tym trwać zbyt długo. Najlepiej jest zastosować jedynie czysta, ciepłą wodę. Jeśli szczeniaczek nieprzyjemnie pachnie lub jest wyjątkowo brudny, detergent może się okazać niezbędny. Specjalny szampon dla szczeniąt, rozwodniony i aplikowany w niewielkich ilościach będzie odpowiednim specyfikiem. Ludzkie szampony maja inną niż psie strukturę chemiczną, przez co mogą zbytnio podrażnić lub uczulić delikatną skórę czworonoga.
Przed kąpielą należy zatkać psu uszy. Wielkość wacika musi być adekwatna do rozmiaru ucha, co pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wypadającą na zewnątrz lub tonącą w czeluściach małżowiny zatyczką.

Suszenie

Po kąpieli należy pozwolić szczeniaczkowi na otrzepanie się, a następnie wytrzeć go jak najdokładniej. Małego pieska można przez jakiś czas tulić na rękach, w miarę potrzeby zmieniając na suchy ręcznik, w który pupilek jest zawinięty. Małe zwierzęta szczególnie podatne są na przeziębienia, dlatego w trakcie i po zabiegu pielęgnacyjnym należy wyeliminować w mieszkaniu przeciągi oraz zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Pozwoli to także uniknąć ewentualnych powikłań na tle reumatycznym, o które w przypadku szczeniąt nietrudno. Kąpiel powinna odbywać się po ostatnim spacerze, co ochroni podopiecznego przed zbyt szybką ekspozycją na wiatr, deszcz czy mróz. Można spróbować podsuszyć sierść szczeniaczka suszarka. Powodzenie tej operacji w dużej mierze zależeć będzie od naszej subtelności i rozwagi. Jeśli zwierzę zareaguje na nowe urządzenie większym przerażeniem niż zaciekawieniem, z pewnością należy zaniechać jego użycia.

Sucha kąpiel

Opiekunom szczeniąt, którzy obawiają się negatywnego wpływu tradycyjnej kąpieli na zdrowie i samopoczucie pupila, polecić można tzw. sucha kąpiel. Wykonuje się ją bez użycia wody, za pomocą kosmetyku w formie proszku. Jako tak użyty specyfik posłużyć może powszechnie dostępna, choć wciąż niedoceniana, soda oczyszczona. Pieska należy nią delikatnie natrzeć, by po chwili usunąć jej resztki z sierści dokładnym czesaniem. Soda łączy się z brudem, który przy szczotkowaniu usuwany jest wraz z nią. Neutralizuje ona także brzydkie zapachy. W podobny sposób można użyć mieszaniny talku (ew. mąki ziemniaczanej) w stosunku jeden do jednego z magnezją. Taki sposób poprawy higieny pieska wydaje się ciekawą alternatywą.

Pamiętajmy, że podstawę codziennej pielęgnacji każdego psa stanowi szczotkowanie jego sierści. Dzięki takiemu zabiegowi włos utrzymywany jest w dobrej kondycji, poprawia się ukrwienie skóry oraz wygląd zewnętrzny naszego pupila.

data publikacji artykułu: 2010-05-12

Popularne teraz

Komentarze