Sposoby na spokojną podróż z psem i kotem

Wakacje bywają trudnym okresem dla naszych pupili. Co prawda pobyt w nowym, zwykle atrakcyjnym dla zwierzaka miejscu, rzadko bywa problemem, jednak sama podróż może stanowić stresujące przeżycie. Jeśli Wasz pies lub kot będzie przyzwyczajany do podróży od małego, na pewno będzie znacznie łatwiej mu znosić nawet długie podróże. Jednak starszego zwierzaka też można przyzwyczaić do jazdy samochodem i innymi środkami transportu.

Wakacje bywają trudnym okresem dla naszych pupili. Co prawda pobyt w nowym, zwykle atrakcyjnym dla zwierzaka miejscu, rzadko bywa problemem, jednak sama podróż może stanowić stresujące przeżycie. Jeśli Wasz pies lub kot będzie przyzwyczajany do podróży od małego, na pewno będzie znacznie łatwiej mu znosić nawet długie podróże. Jednak starszego zwierzaka też można przyzwyczaić do jazdy samochodem i innymi środkami transportu.

Przyzwyczajanie młodych zwierząt

Jeśli wiemy, że nasz pupil będzie w przyszłości podróżował samochodem, warto zacząć stopniowe oswajanie z samochodem, gdy tylko zacznie dobrze czuć się w naszym domu po adopcji. Początkowo można ze szczeniakiem lub kociakiem po prostu spędzać czas w samochodzie, który stoi zaparkowany – można się pobawić, podawać smakołyki, głaskać. Gdy zwierzak będzie miał dobre skojarzenia z samochodem, podróż będzie dla niego mniej stresująca. Pierwsze wycieczki powinny być króciutkie i najlepiej jeśli będą prowadzić z powrotem do domu lub do bezpiecznego ogródka (zazwyczaj w przypadku kociąt) albo w przyjemne miejsca dla szczeniąt (np. park, las, odwiedziny u zaprzyjaźnionych znajomych itp.). Ważne, żeby cel wycieczki był dla zwierzaka przyjemny. Gdy młody zwierzak będzie już oswojony z samochodem, także dłuższe wycieczki nie będą stanowić dla niego problemu. Pamiętajcie, że jeśli pies lub kot w samochodzie cierpli z powodu choroby lokomocyjnej, to wtedy podróż może mu się zacząć źle kojarzyć i prowadzić nawet do lęku przed podróżą. Żeby temu zapobiegać trzeba poprosić lekarza weterynarii o odpowiednie środki na chorobę lokomocyjną dla zwierząt.

Przyzwyczajanie zwierząt, które boją się podróży

Postępujemy podobnie jak w przypadku młodych zwierząt, jednak przyzwyczajanie powinno być jeszcze bardziej stopniowe. W trudniejszych przypadkach warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty, gdyż nieumiejętne próby przełamania lęku mogą powodować silny stres i jeszcze pogorszyć lęk zwierzęcia. W czasie takiej terapii behawioralnej warto podawać produkty o naturalnym działaniu przeciwlękowym np. Relaxer Vet lub Relaxer Kęsy. Przyzwyczajanie można zacząć od przebywania w pobliżu samochodu,  gdzie bawimy się ze zwierzakiem i podajemy smakołyki a dopiero po pewnym czasie próbujemy zachęcić psa do wejścia do samochodu. Gdy pies zdecyduje się wejść do samochodu chwalimy, nagradzamy i po chwili wychodzimy. Nie włączamy silnika, dopóki pies nie będzie się czuł całkowicie pewnie w samochodzie. Kolejnym krokiem jest właśnie zabawa i nagradzanie psa który przebywa z nami w samochodzie z włączonym silnikiem. Następnie stopniowo wdrażamy kolejne etapy, gdy zaczniemy już jeździć samochodem z pupilem, to pierwsze wycieczki powinny być krótkie i prowadzić w przyjemne miejsca. W przypadku kotów sprawa jest nieco trudniejsza, warto rozpocząć od przyzwyczajania do transportera i noszenia w transporterze w domu, dopiero później zanosić kota w transporterze do samochodu. Bardzo przydatne są naturalne produkty łagodzące lęk u kotów jak Relaxer Kot

Podróż bez możliwości wcześniejszego przyzwyczajenia

Jeśli musimy odbyć z naszym pupilem podróż, a nie mamy możliwości wcześniej go przyzwyczaić, warto przynajmniej kilka dni wcześniej podawać naturalne środki polecane w sytuacjach stresowych, takie jak Relaxer Vet. Dodatkowo podwójną dawkę takiego preparatu można podać 1-2 godziny przed podróżą. Zwierzak wtedy może mniej odczuwać stres związany z podróżą.

Produkty Relaxer zawierają skuteczne składniki ograniczające odczuwanie stresu i wykazujące naturalne działanie przeciwlękowe. Specjalne połączenie składników takich jak specjalne biopeptydy z białka ryb, L-tryptofan i L-teanina oraz witaminy działają w obrębie OUN korzystnie wpływając na wydzielanie odpowiednich neuroprzekaźników i uzyskanie stanu spokoju i relaksu.

Produkty Relaxer są dostępne w lecznicach weterynaryjnych oraz dobrych sklepach zoologicznych.

data publikacji artykułu: 2018-04-18

Popularne teraz

Komentarze