Zwierzęta w podróży

Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś bliskiemu lub oddanie go do zaufanego hotelu. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość i jesteśmy zmuszeni podróżować z psem czy kotem. Czasem wręcz przeciwnie – chcemy zabrać zwierzęta w wakacyjną podróż i cieszyć się odpoczynkiem razem z nimi, bo w końcu są one pełnoprawnymi członkami naszej rodziny.

Zwierzęta w podróży

Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś bliskiemu lub oddanie go do zaufanego hotelu. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość i jesteśmy zmuszeni podróżować z psem czy kotem. Czasem wręcz przeciwnie – chcemy zabrać zwierzęta w wakacyjną podróż i cieszyć się odpoczynkiem razem z nimi, bo w końcu są one pełnoprawnymi członkami naszej rodziny.
O czym warto pamiętać, by nasza podróż z psem nie nabrała charakteru podróży „pod psem’?

Podróż samochodem

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz…bezpieczeństwo! Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 98% zwierząt towarzyszących podróżuje w samochodach w sposób nieprawidłowy. Niestety w polskim prawie nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby tę kwestię. Istnieją jednak przepisy, które mówią o tym że kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych pasażerów, a co za tym idzie musi on odpowiednio zabezpieczyć i unieruchomić zwierzę.

Znajdujący się „luzem” w samochodzie pies czy kot, jest w chwili wypadku narażony na ogromne niebezpieczeństwo, a co więcej sam w sobie może stać się źródłem zagrożenia dla kierowcy czy pasażerów. Nierzadko mają miejsce sytuacje w których zwierzęta przewożone są na kolanach lub w przypadku mniejszych psów czy kotów siedzą za tylną szybą. Jest to przykład skrajnej nieodpowiedzialności i narażenia siebie i innych na ogromne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że w chwili uderzenia przedmioty znajdujące się w aucie (w tym leżący spokojnie na tylnym siedzeniu pies czy kot) działają jak pocisk i zaczynają poruszać się z prędkością, z jaką jechało auto.

Koty i mniejsze psy należy zawsze przewozić zamknięte w transporterze, który mocujemy na tylnym siedzeniu za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. W przypadku większych psów, gdy rozmiary naszego auta na to pozwalają, również możemy zaopatrzyć się w odpowiednio duży transporter lub klatkę. Gdy nie mamy takiej możliwości i zwierzę musi być przewożone na tylnym siedzeniu, zawsze musimy użyć specjalnych pasów bezpieczeństwa przeznaczonych dla psów oraz zamontować kurtynę zabezpieczającą, która oddziela przednie fotele od tylnej kanapy.
W czasie podróży zapewnijmy naszemu zwierzęciu regularny dostęp do świeżej wody i róbmy odpowiednio częste postoje by miało ono możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

Podróż pociągiem

Podróżując koleją możemy przewozić bezpłatnie w ramach barażu podręcznego małe psy, koty czy inne zwierzęta, jednak muszą być one umieszczone w zamkniętym transporterze i nie mogą być uciążliwe dla innych współpasażerów. W przypadku większych psów zawsze muszą być one na smyczy i w kagańcu i nie mogą siedzieć na siedzeniach.

Pies może w pociągu podróżować wyłącznie z osobą pełnoletnią, przy czym jedna osoba może przewozić tylko jednego psa. Należy mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa z wpisanym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz wykupiony bilet dla psa (cena jest różna u różnych przewoźników). Psy asystujące osobom niepełnosprawnym, przewodnicy osób niewidomych czy psy będące na służbie mogą podróżować bezpłatnie. W przypadku jeśli współpasażerowie nie zgodzą się na obecność psa, musimy zająć inne miejsce wskazane przez konduktora, a gdy jest to niemożliwe powinniśmy opuścić pociąg na najbliższej stacji (możemy wówczas starć się o zwrot kosztów biletu).

Podróż samolotem

Przede wszystkim jeszcze przed zarezerwowaniem biletu dokładnie upewnijmy się jakie są wymagania danych linii lotniczych co do przewozu zwierząt towarzyszących. Niestety w większości tanich linii lotniczych nie ma w ogóle możliwości przewozu zwierząt (chyba, że są to psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym).

W przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT możemy przewozić psy, koty i tchórzofretki, natomiast inne zwierzęta mogą latać tylko liniami cargo. Natomiast w przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, zwierzęta mogą być przewożone wyłącznie liniami cargo. Liczba zwierząt przewożonych jednym samolotem jest ograniczona, dlatego chęć przewozu zwierzęcia należy zgłosić z minimum 48 h wyprzedzeniem.

Obowiązkiem właściciela jest również dokładne zapoznanie się z przepisami danego kraju dotyczącymi przewozu zwierząt oraz dopełnienie wszelkich związanych z tym formalności. Podróżując w obrębie UE zwierzęta muszą posiadać specjalny paszport natomiast wylatując do krajów trzecich niezbędne jest aktualne zaświadczenie weterynaryjne uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych.

W większości linii lotniczych mniejsze koty i psy mogą być przewożone w ramach bagażu podręcznego w kabinie, o ile ich masa łącznie z klatką nie przekracza 6-8 kg. Większe zwierzęta musza być przewożone w klatkach umieszczonych w luku bagażowym. Klatki te muszą spełniać wymogi określone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (min. muszą być wyścielone materiałem chłonnym, zapewniać zwierzęciu możliwość swobodnego wstania, położenia się i obrotu, muszą być wyposażone w wodę i jedzenie). Należy do takiej klatki dołączyć kartkę z naszymi danymi oraz imieniem psa/kota, warto również zamieścić najważniejsze informacje dotyczące opieki nad zwierzęciem. Podczas lotu nie ma niestety możliwości odwiedzenia pupila w luku bagażowym.

Podróż za granicę

Psy i koty które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia, nie mogą być wywożone poza terytorium naszego kraju, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość.

Zwierzęta podróżujące do krajów Unii Europejskiej muszą posiadać paszport z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz muszą być zaczipowane. Obowiązek ten dotyczy psów, kotów i tchrzófretek. Poza UE paszport obowiązuje również w Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Szwajcarii oraz Watykanie. Część państw należących do UE wymaga w paszporcie poza aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie również wpisów o aktulanym odrobaczaniu zwierzęcia oraz zastosowaniu profilaktyki przeciw kleszczowej.

Wywożąc zwierzę do krajów trzecich musimy posiadać specjalny certyfikat o stanie zdrowia uwzględniający przepisy kraju docelowego. Zapoznanie się z wymogami dotyczącymi przewozu zwierząt towarzyszących w danym kraju jest obowiązkiem właściciela. O szczegółowe informacje możemy zwrócić się do Okręgowej Inspekcji Weterynaryjnej lub ambasady danego kraju.

Choroba lokomocyjna

Część zwierząt, podobnie jak i ludzi, cierpi na tzw. chorobę lokomocyjną i źle znosi podróż. Dodatkowo niektóre zwierzęta bardzo denerwują lub ekscytują się w czasie podróży co jest dla nich niemałym stresem. Można wówczas zastosować przed podróżą leki uspokajające i przeciwwymiotne jednak przed ich podaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze środek najbardziej odpowiedni dla naszego pupila.
Pamiętajmy też o zabraniu w podróż czegoś „swojego”, co będzie miało zapach domu i kojarzyło się zwierzęciu z bezpiecznym miejscem (np. ulubiony kocyk na którym śpi czy pluszowa zabawka).

choroba lokomocyjna u psa
choroba lokomocyjna u kota
Zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem

data publikacji artykułu: 2014-07-29

Popularne teraz

Komentarze