Jak odchudzić psa

W dzisiejszych czasach tryb życia psów, zwłaszcza tych żyjących w miastach, sprzyja powstawaniu otyłości u naszych czworonogów. Zwierzaki często nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, są przekarmiane lub nieprawidłowo żywione. Jeśli zauważymy u naszego psa symptomy otyłości, konieczne będzie ustalenie wraz z lekarzem weterynarii odpowiedniego programu odchudzania. Otyłość może bowiem doprowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń.

Jak odchudzić psa

W dzisiejszych czasach tryb życia psów, zwłaszcza tych żyjących w miastach, sprzyja powstawaniu otyłości u naszych czworonogów. Zwierzaki często nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, są przekarmiane lub nieprawidłowo żywione. Jeśli zauważymy u naszego psa symptomy otyłości, konieczne będzie ustalenie wraz z lekarzem weterynarii odpowiedniego programu odchudzania. Otyłość może bowiem doprowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń.

Otyłość dotyczy najczęściej psich seniorów (przyczyną jest wolniejszy metabolizm). Głównym powodem zbyt dużej wagi jest, jak już wspomniano, brak ruchu i zbyt obfita lub nieprawidłowa dieta. Inne czynniki sprzyjające otyłości to: niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy, chora trzustka, a także przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, hormonalnych). Niekiedy otyłość jest uwarunkowana genetycznie.

Musimy zdać sobie sprawę, że otyłość może mieć niekorzystne dla zdrowia następstwa. Organy wewnętrzne są nadmiernie otłuszczone, co prowadzi do niewydolności ich pracy (np. niewydolność wątroby, nerek, zaburzenia jelitowe). Mogą również wystąpić choroby krążenia oraz zaburzenia pracy serca – otłuszczone serce szybciej się męczy, w konsekwencji może dojść do jego niewydolności oraz zwyrodnień zastawek. Otyłość przyczynia się też do zaburzeń układu oddechowego (pies ma trudności z oddychaniem), a także do schorzeń układu kostno-stawowego (zwierzak ma trudności z poruszaniem się). W wyniku otyłości wzrasta też ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz zmniejsza się odporność zwierzęcia na choroby.

Aby pomóc naszemu pupilowi zrzucić zbędne kilogramy, należy zacząć od określenia, czy cierpi on tylko z powodu nadwagi, czy już jest to otyłość. nadwaga występuje, gdy masa ciała przekracza ok. 5% dopuszczalnej normy, natomiast otyłość zaczyna się, gdy masa ciała przekracza 20% normy. Oczywiście, w obu przypadkach obserwuje się zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej, zaokrąglenie brzucha, słabo wyczuwalne żebra i mało wyraźnie zaznaczoną talię, jednak w przypadku otyłości cechy te są znacznie bardziej zaawansowane.

Zanim rozpoczniemy odchudzanie psa, zbierzmy go do lekarza weterynarii. Nie planujmy programu odchudzania samodzielnie, gdyż możemy zaszkodzić zwierzęciu. Lekarz na podstawie badań oceni stopień otyłości, wykluczy ewentualne chorobowe tło otyłości, zaleci odpowiednią dietę oraz poinformuje o przeciwwskazaniach do odchudzania, jeśli takie występują.

Na czym polega odchudzanie psa

Odchudzanie psa polega przede wszystkim na zmianie diety na mniej kaloryczną oraz na zwiększeniu dziennej dawki ruchu. Jeśli chodzi o karmienie – dobrze jest przestawić pieska na gotową karmę typu light. Zawiera ona wszystkie potrzebne do życia składniki oraz optymalną zawartość białka zwierzęcego, a jednocześnie ma obniżoną wartość energetyczną. W składzie karmy light znajdziemy: L-karnitynę, lecytynę (wspomagają spalanie tłuszczów), błonnik (reguluje trawienie, daje poczucie sytości na dłużej), kwasy tłuszczowe omega-3 
i omega-6 (poprawiają kondycję sierści). Karmy light dla psów dużych zawierają też glukozaminę oraz siarczan chondroityny, które ochraniają nadmiernie przeciążone stawy. Jeśli weterynarz zaleci, można dodatkowo podawać psu witaminy, minerały, czy inne suplementy diety.

W przypadku psa głodówka nie stanowi zagrożenia życia, jednak lepiej nie sięgać po tak drastyczny środek (efektem mogą być problemy z wątrobą, trzustką, nerkami). Nie powinno się odchudzać zwierzęcia nazbyt gwałtownie. Należy pamiętać, że odchudzanie jest procesem stopniowym. Jeśli będziemy próbować osiągnąć szybki efekt poprzez zbyt mocne ograniczenie pożywienia, nasz pies może stać się agresywny, szukać innych źródeł pożywienia, kraść jedzenie, gryźć przedmioty, może mieć mniej chęci do zażywania ruchu itp. Ponadto, przyzwyczajmy psa do stałych pór posiłków i nie przygotowujmy jedzenia w obecności zwierzęcia.

Kolejna ważna rzecz – pilnujmy, aby nikt nie podkarmiał psa (poinformujmy osoby, które będą miały z nim kontakt, że zwierzę musi przestrzegać diety). Jeśli w domu jest więcej zwierząt, należy uważać, aby pies nie miał możliwości podkradania jedzenia z cudzej miski. To samo dotyczy spacerów – zwracajmy baczną uwagę, czy nasz pupil nie dożywia się w śmietniku lub na okolicznych trawnikach. Oczywiście, wszelkie przysmaki (psie ciasteczka, dropsy, kurze łapki itp.) muszą zostać wyeliminowane z diety. Powinno się też regularnie ważyć zwierzę, aby kontrolować, jak przebiega proces odchudzania. Jeśli podczas odchudzania zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Oprócz diety, w odchudzaniu bardzo istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. Zapewnijmy psu odpowiednią dzienną dawkę ruchu, aby miał szansę spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas spacerów starajmy się zachęcać zwierzaka do intensywnego biegania, aportowania, pływania, skoków itp. Wpłynie to korzystnie na mięśnie, serce, układ krążenia, stawy. Oczywiście, wysiłek należy zwiększać stopniowo i nie narzucać od razu bardzo szybkiego tempa. Pamiętajmy, że organizm naszego psa jest obciążony z powodu otyłości i szybko się męczy. Zawsze dostosowujmy tempo zabaw do możliwości psa. Na kondycję fizyczną naszego pupila dobrze wpłynie też kontakt z innymi, zwłaszcza młodymi i skorymi do zabaw psami.

data publikacji artykułu: 2009-07-01

Popularne teraz

Komentarze