image description

Udar cieplny

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu. Składa się na niego wiele zaburzeń, które wynikają głównie z niewydolności oddechowej i krążeniowej. Najbardziej niebezpieczne jest przegrzanie głowy, które może powodować zapalenie opon mózgowych. Zwierzęta nie są w stanie wydalać nadmiar ciepła wraz z potem, jak robią to ludzie, dlatego w momencie, kiedy zwierzę znajdzie się w otoczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura, nie może ochłodzić swojego organizmu. W taki oto sposób dostaje udaru cieplnego. Niewielu właścicieli kotów i psów wie, że nawet temperatura 25 stopni Celsjusza może być dla ich pupili zabójcza. Na udar cieplny narażone są głównie zwierzęta, które posiadają długą i bujną sierść.

Objawy

Główne objawy udaru: – gwałtowne ziajanie i ślinotok, – pobudzenie, – osłabienie, utrata przytomności, – płytki i nieregularny oddech, – szybki i słabo wyczuwalny puls, – suche wargi, ciemny kolor dziąseł i języka, – biegunka i wymioty, – hipertermia (bardzo wysoka temperatura, do 42*C), – drgawki i utrata przytomności podczas hipertermii, – oparzenia skóry (zwierzęta bez okrywy włosowej, np. grzywacz chiński), – zmiany nowotworowe, głównie czerniaki (głównie u zwierząt albinotycznych i innych białych). Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem życia dla zwierzęcia, dlatego należy bezzwłocznie udać się z nim do weterynarza. Niestety, musimy wiązać się z ryzykiem, że pomimo podjętego leczenia, nie uda się nam uratować zwierzęcia.

Leczenie

Właściciel zwierzęcia powinien: – przenieść zwierzę w chłodne miejsce, – ochładzać ciało zwierzęcia (zwłaszcza głowę) zimnymi (ale nie lodowatymi) ręcznikami, – oczyścić pysk ze śliny, – podać zwierzęciu chłodną wodę do picia, – zapewnić dostęp do świeżego powietrza, – jak najszybciej dostarczyć czworonoga do lecznicy. Przy leczeniu udaru zwierzęciu podaje się dożylnie (kroplówką) schłodzone roztwory elektrolitowe, leki nasercowe i moczopędne oraz glikosterydy (przeciwdziałają one obrzękowi mózgu). Zwierzę przez kilka dni powinno pozostać pod kontrolą lekarską.

Zapobieganie

Aby zapobiec udarowi słonecznemu zwierzęcia należy: – nie pozostawiać zwierzaka w samochodzie nawet na 5 minut, nawet gdy stoi w zacienionym miejscu i ma otwarte szyby, – w upalne dni nie pozostawiać zwierzęcia bez dostępu do chłodnej wody i ocienionego miejsca, – zwierzęta trzymane w domu pozostawiać w pokojach północnych, – pozostawić do dyspozycji zwierzęcia dużą miskę napełnioną niegazowaną wodą mineralną, – na spacery wybierać się z samego rana i wieczorami, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno, – spacery popołudniowe ograniczyć do kilku minut, – zwracać szczególną uwagę na zwierzęta młode, stare i schorowane, gdyż bardziej są one narażone na promienie słoneczne, – podczas każdego dłuższego spaceru zabierać ze sobą butelkę z wodą i miskę dla psa (w sklepach dostępne są podróżne, składane miski lub miski z butelkami), – niektóre rasy psów zaleca się strzyc, by ciepło mogło uciekać przez skórę zwierzęcia, – zwalniać psy z łańcuchów, by same mogły wybrać najbardziej chłodne miejsce, – nie pozostawiać na balkonach i w miejscach nasłonecznionych małych zwierząt (króliki, świnki morskie, kanarki), – zaopatrzyć małe zwierzątka (króliki, świnki morskie, kanarki) w pełne poidełka z niegazowaną wodą mineralną.

Rejestracja

Lekarze weterynarii

Lekarze mogą odpowiadać na pytania użytkowników strony, zarzadzać swoim kontem i danymi lecznicy

Własciciele zwierząt

Dodawać pytania bez ograniczeń i otrzymywać odpowiedzi w pierwszej kolejności, dodawać zdjęcia do zadawanych pytań i wiele innych.