2019-01-08 15:00

Czy zwierzęta przechodzą żałobę?

Czy zwierzęta przechodzą żałobę? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Skupiając się na dwóch gatunkach zwierząt, które najczęściej mieszkają w naszych domach - psach i kotach - możemy wysnuć pewne teorie, ale jedynie na podstawie obserwacji własnych, a także naszych znajomych i rodziny.

Ile psów i kotów, tyle różnych osobowości. Pomijając typowe, gatunkowe zachowania, każde zwierzę jest inne. Jedne osobniki są bardziej otwarte na ludzi i otaczające je zwierzęta, inne z kolei do kontaktów społecznych podchodzą bardzo ostrożnie.

Kto tęskni bardziej za człowiekiem - pies czy kot? Można założyć, że tęsknią tak samo, jednak inaczej to okazują.

Koty są bardziej powściągliwe w okazywaniu uczuć, co nie znaczy, że nie są przywiązane do swojego opiekuna. Odpowiedzialna jest za to kocia natura, która w pewien sposób wymusza na tych zwierzętach oszczędność w okazywaniu słabości, która w naturalnych warunkach mogłaby zostać wykorzystana przez przeciwnika. Zdarzają się jednak koty, które w okazywaniu uczuć potrafią prześcignąć niejednego psa. W świecie zwierząt wszystko jest możliwe, więc do psychiki naszych pupili nie powinniśmy podchodzić szablonowo.

Żałoba u zwierząt

Każda żywa istota jest świadoma i odczuwa stratę bliskiej osoby. Nie inaczej dzieje się u naszych psów i kotów. Różne zwierzęta różnie okazują emocje, ale zdecydowanie każde z nich ma uczucia. Zdarzają się sytuacje, gdy kot czy pies szczególnie mocno przeżywa stratę bliskiego człowieka lub drugiego zwierzęcia. W takiej sytuacji może pojawić się apatia, utrata apetytu, a nawet depresja.

Opiekun, który dostrzeże u swojego pupila niepokojące objawy dotyczące samopoczucia, powinien szybko zareagować na zaistniałą sytuację, ponieważ taki stan psychiczny u zwierzęcia może się pogłębiać. Bardzo ważne dla pupila w tej sytuacji jest oparcie w opiekunie, spokój i duża porcja uwagi. Zwierzęciu pogrążonemu w żałobie starajmy się poświęcać więcej czasu, bawmy się z nim i przytulajmy, jednak nic na siłę. Musimy również uszanować jego uczucia i zapewnić niezbędny spokój. Zawsze jednak bądźmy w pobliżu.

W sytuacji gdy samopoczucie zwierzęcia nie ulega poprawie, a nawet zaczyna się pogarszać, warto skorzystać z pomocy lekarza weterynarii oraz behawiorysty. Badanie lekarskie powinno odbywać się zawsze wtedy, gdy opiekun zwierzęcia zauważy niepokojące zmiany w zachowaniu swojego pupila lub pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na chorobę. Może się zdarzyć, że zwierzę nie odczuwa żałoby, ale choruje, a my błędnie interpretujemy to zachowanie. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu stawiamy na ocenę stanu zdrowia pupila, dopiero później skupiamy się na problemach z jego psychiką.

data publikacji artykułu: 2019-01-08

Mgr tech. wet. Kamila Wiatr

Kocia behawiorystka, której wiedza ma solidne fundamenty. Z kotami kontakt ma od kołyski (własnej). Prowadzi profil na portalach społecznościowych „Kocie fochy. Porady behawioralne”. Dodatkowo jako aktywistka od lat pomaga bezdomnym kotom, prowadziła dom tymczasowy dla potrzebujących zwierząt, głównie tych wymagających stałej opieki medycznej. Wieloletnie doświadczenie w pracy zawodowej na stanowisku technika weterynarii oraz udział w licznych konferencjach i szkoleniach z zakresu medycyny behawioralnej zwierząt zaowocowały doskonałym wyczuciem psychiki i potrzeb naszych kocich przyjaciół. Autorka publikacji naukowych z zakresu zarządzania i marketingu zakładów leczniczych dla zwierząt. Prywatnie pracoholik, który minuty nie usiedzi bez zajęcia (próbuje z tym walczyć). Opiekunka trzech roztargnionych kotów oraz matka równie roztargnionego chłopca.

Popularne teraz

Komentarze