image description

Zatrucie cynkiem

Zatrucie cynkiem

Zatrucia cynkiem są coraz powszechniejszym problemem ptaków – do tego nie trzeba, aby zjadły one kawałek metalu. Często wystarcza samo wlewanie wody przez pręciki, w ten sposób przenosząc pierwiastek. Znaczne jego ilości zawarte są bowiem w szczebelkach metalowych klatek, co ma stanowić zabezpieczenie przed jej rdzewieniem, dodatkowo papugi często lubią je dziobać, zwracając na nas swoją uwagę. Zawsze po zakupieniu klatki należy pamiętać o tym, aby oczyścić ją octem oraz ostrą, metalową szczotką.

Objawy

- Utrata apetytu przy jednoczesnym zwiększeniu pragnienia, - wymioty, - obfite, zielone odchody, - wzrost ilości wydalanego moczu, - skubanie piór, - istnieją przypadki natychmiastowej śmierci.

Jak zapobiegać?

W miarę możliwości wszystkie metalowe przedmioty w ptasiej klatce powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż ta nie posiada cynku, a jednocześnie nie musimy martwić się o rdzewienie. Jeśli jednak w klatce znajdują się ocynkowane przedmioty, z których ptak na co dzień korzysta, powinniśmy z nich zrezygnować i wyjąć je z klatki. Również należy starannie doglądać składów podawanych papudze pokarmów jak kolby – te także potrafią zawierać w sobie cynk. Jeśli nie mamy możliwości zmiany klatki lub wyposażenia, przynajmniej tymczasowo, powinniśmy dokładnie umyć metalowe części octem, używając szczotki o ostrych zakończeniach.

Diagnozowanie i leczenie

Diagnoza opiera się na testach obecności cynku we krwi ptaka. Rozpoznanie zakłada przebadanie, również laboratoryjnie oraz sporządzenie dokładnego wywiadu. Często jednak zatrucie cynkiem przypomina inne choroby z powodu dość powszechnych objawów i braku żadnych charakterystycznych. Jedyną i najskuteczniejszą metodą leczenia papug jest zaserwowanie wersenianu wapnia w iniekcji, sam przewód pokarmowy powinien zostać przeczyszczony. Gdy połknięty przez ptaka został ocynkowany przedmiot, wtedy przeprowadza się również zabieg chirurgiczny, mający na celu wyjęcie go. W przypadku ciężkiego zatrucia ważne jest zapewnienie leków zgodnych z zaleceniami weterynaryjnymi, ciepła oraz dużej ilości płynów. Wszystko jednak powinien doradzić nam dobry weterynarz, specjalista od ptaków. Aby jednak uniknąć całego męczenia się z odtruwaniem papugi, najlepszym byłoby zapewnienie ptaku jak najbezpieczniejszej klatki wraz z jej wyposażeniem, dokładnym sprawdzaniem składów jedzenia w poszukiwaniu cynku i doglądanie papugi w przypadku zmiany charakteru.

Rejestracja

Lekarze weterynarii

Lekarze mogą odpowiadać na pytania użytkowników strony, zarzadzać swoim kontem i danymi lecznicy

Własciciele zwierząt

Dodawać pytania bez ograniczeń i otrzymywać odpowiedzi w pierwszej kolejności, dodawać zdjęcia do zadawanych pytań i wiele innych.