Choroby serca u kotów

Choroby serca są jedną z dolegliwości zdrowotnych spotykanych u kotów, jednak znacznie rzadziej, niż u psów. W większości przypadków są to choroby nabyte. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia mogą dotknąć jednak kota w każdym wieku, bez względu na jego płeć czy rasę.

Czym są choroby serca u kotów?

Choroby serca są jedną z dolegliwości zdrowotnych spotykanych u kotów, jednak znacznie rzadziej, niż u psów. W większości przypadków są to choroby nabyte. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia mogą dotknąć jednak kota w każdym wieku, bez względu na jego płeć czy rasę.

Wśród kotów narażonych na ryzyko zachorowań wyróżnia się 2 grupy:
1. koty młode (3-24 miesiące) – w tej grupie najczęściej występują wady wrodzone serca. Niekiedy kocięta z wrodzoną wadą serca rodzą się wyraźnie słabsze od reszty rodzeństwa, mniejsze, wolniej przybierają na wadze, są mniej ruchliwe, więcej śpią. Jednak istnieją przypadki, kiedy wszystko wygląda wprost przeciwnie – tygryski rodzą się normalne i na początku (nawet przez wiele miesięcy) nic nie wskazuje na obecność poważnej choroby.
2. koty w średnim wieku i starsze – w tej grupie najczęstszą przyczyną niewydolności układu krążenia staje się kardiomiopatia przerostowa, która często związana jest z niedoborem tauryny w codziennej dawce pokarmowej

Objawy

Początkowe objawy niewydolności krążenia są z reguły bardzo skryte, ciężko je zaobserwować. Potem stopniowo ulegają nasileniu. Właściciel może zaobserwować u swojego kota osłabienie i gorsze samopoczucie. Kot będzie więcej spał, tracił apetyt, a w związku z tym masę ciała.

Najczęstszym objawem choroby serca jest szybkie i silne męczenie się po każdym, nawet najmniejszym wysiłku czy w chwili podniecenia. Kot dyszy i łapie powietrze, widać wyraźne ruchy jego klatki piersiowej. Jednak już po kilku minutach zwierzę uspokaja się i wszystko wraca do normy.

Objawem późniejszego, bardziej zaawansowanego stadium choroby serca, jest tzw. wodobrzusze (powiększenie zarysu brzucha), spowodowane zgromadzeniem się płynu w jamie brzusznej. To właśnie przez nie pojawiają się problemy z układem pokarmowym (zaburzenia apetytu, wymioty) oraz problemy z oddychaniem. Bardzo często dochodzi również do gromadzenia się płynu w okolicach klatki piersiowej.

Kolejnym objawem zaawansowanej choroby jest paraliż tylnych kończyn. Jest on spowodowany skrzepami krwi, które blokują jej przepływ do tętnic pachwinowych. W takim przypadku rokowania dla chorego kota są bardzo niekorzystne.

Najgroźniejszym objawem zaawansowanej choroby serca jest obrzęk płuc. Jest on związany z obecnością bardzo dużych ilości płynu w płucach i oskrzelach. Kot cierpi na silny i wilgotny kaszel, dopadają go silne duszności. Przybiera postawę siedzącą lub stojącą z szeroko rozchylonymi przednimi łapami i mocno wyciągniętą głową. Oddycha bardzo szybko, ma otwarty pysk, a jego język staje się siny. Czasami może dojść do nagłej utraty przytomności. Takie objawy wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii, gdyż zagrażają zdrowiu i życiu zwierzęcia.

Diagnozowanie

Podejrzenie choroby serca można wykryć już podczas rutynowego badania klinicznego. Osłuchiwanie serca i płuc stetoskopem jest jednym z najważniejszych elementów badania kardiologicznego. Umożliwia to zwykle usłyszenie szmerów, występujących we wrodzonych wadach serca. Dzięki temu można stwierdzić podejrzenie choroby serca lub jego powiększenie, a często nawet postawić wstępne rozpoznanie.

W celu potwierdzenia obecności choroby serca lekarz kieruje zwierzę na jedno lub kilka badań dodatkowych (ich ilość jest zależna od zmian stwierdzonych podczas badania klinicznego). Badanie RTG klatki piersiowej pomaga w ocenie sylwetki serca (czy jest powiększone) oraz wykryciu płynu zalegającego w oskrzelach, płucach czy na terenie klatki piersiowej. Weterynarz może także wykonać badanie elektrokardiograficzne, które wykrywa przeciążenia serca oraz ewentualne wystąpienie arytmii i pozwala na dobranie odpowiednich leków. Pomiar ciśnienia krwi jest bardzo ważny do wykrycia ewentualnego nadciśnienia tętniczego, towarzyszącego chorobom serca u kotów (np. kardiomiopatii). Badanie echokardiograficzne (USG serca) ukazuje wygląd poszczególnych części serca podczas jego pracy. Jest to badanie bardzo precyzyjne, wskazane w przypadku każdej choroby serca, ponieważ dzięki niemu można dokładnie rozpoznać chorobę.

Leczenie

Kiedy u naszego kota zostanie potwierdzona diagnoza choroby serca, należy podjąć stosowne leczenie. Niestety, bardzo często nie ma szansy na powrót do idealnego stanu zdrowia, jednak kot z chorobą serca może żyć w pełnym komforcie dzięki swojemu właścicielowi. W tym celu należy zapewnić mu odpowiednie leczenie oraz opiekę, zadbać o odpowiednią ilość ruchu oraz doskonale zbilansowaną i dostosowaną dietę (oba czynniki nie mogą przeciążać organizmu kota i jego serca). Należy także pamiętać o okresowych badaniach, gdyż choroby serca mogą także wpływać na inne narządy wewnętrzne (wątroba, nerki, płuca).

data publikacji artykułu: 2008-01-08

Popularne teraz

Komentarze