Cukrzyca u kota

Cukrzyca to choroba, którą powoduje całkowity lub względny niedobór insuliny w organizmie zwierzęcia. Wiąże się to z tym, że produkcja tego hormonu w trzustce jest zaburzona (zbyt mała) lub organizm nieprawidłowo na niego reaguje. Stan taki wpływa na zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej.

Cukrzyca u kota

cukrzyca to choroba, którą powoduje całkowity lub względny niedobór insuliny w organizmie zwierzęcia. Wiąże się to z tym, że produkcja tego hormonu w trzustce jest zaburzona (zbyt mała) lub organizm nieprawidłowo na niego reaguje. Stan taki wpływa na zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej.

Insulina odpowiada za pobieranie przez komórki glukozy z krwi. Dzięki temu organizm otrzymuje odpowiednią porcję energii niezbędnej dla właściwego funkcjonowania organizmu. Przy prawidłowym wydzielaniu insuliny do krwi, glukoza zostaje zamieniona na glikogan, w której to postaci jest łatwo przyswajalna przez organizm. Jeśli insuliny zabraknie, poziom cukrów we krwi gwałtownie wzrasta, gdyż organizm nie potrafi ich odpowiednio spożytkować i zostają one wydalone wraz z moczem. Organizm zaczyna wówczas głodować, a ratując się przed tym zużywa zapasy cukrów z organizmu, które nie zostają jednak uzupełniane. Prowadzi to do stopniowego wyniszczenia organizmu, a także do zatruwania go ciałami ketonowymi (są to toksyczne produkty przemiany materii), które powstają wskutek spalania tłuszczów bez udziału węglowodanów.

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: pierwotna i wtórna. cukrzyca pierwotna dzieli się na dwa typy: typ 1, bardzo rzadko występujący, który polega na niszczeniu komórek trzustki przez własny układ odpornościowy oraz typ 2, który związany jest ze zmianami starczymi w obrębie trzustki (amyloidoza trzustki). cukrzyca wtórna, czyli typ 3, występuje wskutek zaburzeń hormonalnych takich, jak: nadczynność tarczycy lub kory nadnercza, długotrwały stres, stosowanie sterydów oraz hormonalnych środków antykoncepcyjnych. cukrzyca wtórna występuje najczęściej u kotów po 10 roku życia, u samców, a także u niektórych ras (koty syjamskie i birmańskie).

Objawy

Objawy, które mogą wskazywać na występowanie tej choroby u naszego kota to:

- zwiększone zapotrzebowanie na płyny (nadmierne pragnienie)
- częste oddawanie moczu
- nadmierny apetyt
- utrata wagi, intensywne chudnięcie
- brak energii
- apatia
- powiększone nerki i wątroba
- choroby skóry
- choroby układu moczowego
- trudności w skakaniu
- opieranie się na całej stopie
- trudności w chowaniu pazurków
- badanie krwi wykazuje nadmiar glukozy we krwi (powyżej 200mg/% przy normie 100mg/%)
- badanie moczu wykazuje obecność cukru w moczu
- wyniki innych badań wskazują zmienione parametry takich narządów, jak wątroba, nerki (ma to związek z uszkodzeniem tych organów i ze stanami zapalnymi)

Należy wiedzieć, że cukrzyca może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań! Należą do nich m. in. uszkodzenia wątroby, powstawanie trudno gojących się ran, ślepota, zawał serca i mózgu itp.

Leczenie

cukrzyca jest niestety chorobą nieuleczalną, a działania lekarza mają na celu utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz na zapewnieniu kotu możliwie najwyższego komfortu życia. Kotu choremu na tę chorobę podaje się w pierwszej kolejności doustne leki przeciwcukrzycowe. W przypadku niepowodzenia takiej terapii, włącza się terapię insuliną (podaje się ją zazwyczaj dwa razy na dobę w dawkach zaleconych przez lekarza weterynarii, zapewniamy też kotu stały dostęp do wody i pokarmu). Przy leczeniu cukrzycy zaleca się podawanie preparatów zawierających argininę oraz chrom. Jeśli u kota nastąpi wycofanie objawów choroby, insulinę powinno się odstawić (zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii!).

Istotnym elementem w kontrolowaniu cukrzycy jest odpowiednia dieta. Powinna być wysokobiałkowa, zawierać łatwo strawne węglowodany i mało tłuszczu. Wskazane są: chudy drób i baranina, a także gotowe karmy dla kocich diabetyków. Należy dbać, aby kot otrzymywał pokarm o stałej zawartości energetycznej, a także aby nie zmieniać diety, gdyż może to spowodować skoki cukru we krwi, kwasicę metaboliczną oraz śpiączkę cukrzycową.

Ważne jest także, aby zwierzę było pod stałą kontrolą weterynaryjną oraz aby regularnie wykonywać badanie krwi w kierunku zawartości glukozy (optymalnie raz na 6 tygodni). Warto też nabyć glukometr, dzięki któremu możemy w każdej chwili sami skontrolować poziom glukozy we krwi zwierzęcia. Powinno się także kontrolować masę ciała zwierzęcia (co 2 tygodnie), a także poziom glukozy i ciał ketonowych w moczu.

Istotne jest właściwe dbanie o kota cukrzycowego (dieta, dobra opieka lekarska, regularne badania), gdyż cukrzyca nie leczona lub leczona nieprawidłowo może skończyć się śmiercią zwierzaka w ciągu kilku miesięcy.

data publikacji artykułu: 2009-06-24

Popularne teraz

Komentarze