2018-12-10 11:00

Grupy krwi u kotów

U kotów wyróżnia się trzy grupy krwi A, B, i AB. Najczęściej jednak u tych zwierząt pojawia się grupa krwi A, za to najrzadziej spotykaną grupą jest AB. Grupa krwi B, stanowi u niektórych ras nawet 60% populacji.

Grupa krwi A, to najczęstsza grupa krwi występująca u ras kotów europejskich krótkowłosych, amerykańskich kotów krótkowłosych i długowłosych. Dzieje się tak, ponieważ genem dominującym jest gen kodujący tę grupę krwi, oznacza to, że kot będzie miał grupę krwi A, nawet w sytuacji,
w której taką grupę krwi miał tylko jeden z rodziców. Koty posiadające grupę krwi A z reguły mają niskie miano przeciwciał przeciwko grupie krwi B, za to koty posiadające grupę krwi B mają wysokie miano przeciwciał przeciwko grupie krwi A. U kotów z grupą krwi AB nie występują przeciwciała przeciwko obu tym grupom.

W przypadku kociąt, sprawa wygląda następująco: u kociąt z grupą krwi A i B, nie wytwarzane są
w pierwszych tygodniach życia przeciwciała. Dopiero po upływie ok. dwunastu tygodni, zaczynają pojawiać się przeciwciała w liczbie zbliżonej do liczby przeciwciał u kotów dorosłych.

W okolicznościach gdy kot wymaga przetoczenia krwi, sytuacja z grupami jest następująca: u kotów z grupą krwi A, przetoczyć można wyłącznie krew grupy A. Koty posiadające grupę krwi B, mogą otrzymać grupę krwi B. Z kolei koty z grupą krwi AB, mogą otrzymać krew grupy A lub AB. Jeśli zwierzę w trakcie transfuzji otrzyma krew o niewłaściwej grupie, może się to dla niego zakończyć śmiercią. Pierwsze objawy w takim przypadku to: duszność, wymioty, zaniepokojenie.

data publikacji artykułu: 2018-12-10

Popularne teraz

Komentarze