Kocia astma

Kocia astma to zespół schorzeń układu oddechowego. Powstają one wskutek wielu czynników drażniących, np. substancji wziewnych, stanu zapalnego czy zwężenia dróg oddechowych. Może ona ustąpić samoczynnie bądź po podaniu odpowiednich leków. Ma ona przebieg podobny do astmy występującej u ludzi.

Czym jest kocia astma?

kocia astma to zespół schorzeń układu oddechowego. Powstają one wskutek wielu czynników drażniących, np. substancji wziewnych, stanu zapalnego czy zwężenia dróg oddechowych. Może ona ustąpić samoczynnie bądź po podaniu odpowiednich leków. Ma ona przebieg podobny do astmy występującej u ludzi.

Największą liczbę zachorowań notuje się u kotów w wieku 1-8 lat, dwukrotnie częściej u samic niż u samców. Częściej chorują również koty ras egzotycznych – himalajskie, birmańskie, syjamskie. W Polsce często spotykamy się z zachorowaniami u kotów domowych krótkowłosych (tzw. dachowce). Choroba ta występuje niezależnie od pory roku.

ZESPÓŁ OSTREJ DUSZNOŚCI ODDECHOWEJ – zaostrzony stan przewlekłej astmy, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia kota. Występują bardzo silne duszności, czasami napadowy kaszel. Zwierzę znajduje się najczęściej w pozycji skulonej i oddycha z otwartą jamą ustną. Każdy ruch może nasilać duszność, czasem doprowadzając do sinicy błon śluzowych. W przypadku wystąpienia ZODO należy jak najszybciej i jak najdelikatniej przewieźć kota do lekarza weterynarii, który będzie w stanie zapewnić mu terapię tlenową. Zwierzę musi być traktowane bardzo delikatnie i ostrożnie, należy unikać gwałtownego przenoszenia.

Objawy

Objawy choroby mogą być różne, np. świsty i tymczasowy kaszel, aż po kaszel długotrwały (kilka miesięcy) i bardzo męczący. Kaszlący kot znajduje się w pozycji stojące i ma wyciągniętą w dół głowę. Natomiast jeśli występują duszności, kot kuli się i przyciska wszystkie kończyny do ciała. Czasem występują bardzo nasilone objawy duszności (zespół ostrej duszności oddechowej), wtedy kot oddycha z otwartym pyszczkiem. Po kilku silnych odruchach kaszlu mogą pojawić się odruchy wymiotne.

Przyczyny

Astma jest chorobą alergiczną, może więc wynikać z innych schorzeń układu oddechowego. Przypuszcza się, że jej początkiem mogą być także powracające infekcje górnych dróg oddechowych. Bezpośrednią przyczyną ataków astmy są jednak alergeny wziewne.

Alergeny odpowiedzialne za napady astmy:
– perfumy
– pyłki roślin
– kurz
– dym papierosowy
roztocza
– lakiery i farby malarskie
– dym z kominka domowego
– kadzidła
– pierze i puch
– spraye przeciw owadom
– zimne powietrze
– aerozole i lakiery (np. do włosów)
– odświeżacze powietrza
– naskórek ludzki i zwierzęcy.

Koty chore na astmę cierpią na przewlekły stan zapalny dróg oddechowych tchawicy, oskrzeli i oskrzelików. Podczas stanu zapalnego reagują one nadmiernie na czynniki drażniące i wydzielają substancje (np. histamina) wywołujące odruchowy skurcz oskrzeli. Jest to odpowiedzialne za zmniejszenie przepływu powietrza. Dodatkowo, tkanka dróg oddechowych w stanie zapalnym wydziela nadmierne ilości śluzu, pokrywającego nabłonek oskrzeli i utrudnia przepływ powietrza sklejając ich ściany ze sobą.

Czasami astmę mogą powodować różne alergiczne czynniki pokarmowe, głównie pokarm oparty na mięsie ryb i bogaty w naturalne substancje zwężające oskrzela (histaminę). Bakterie, mykoplazmy oraz wirusy oddechowe także mogą wywoływać i nasilać objawy astmy.

Diagnozowanie

Diagnozę astmy opiera się zwykle na opisanych przez właściciela objawach (kaszel, duszności). Niezbędne jest także wykonanie zdjęć RTG klatki piersiowej kota, które pozwala ocenić wygląd miąższu płuc i wykluczyć inne schorzenia. Lekarz powinien przeprowadzić również szczegółowe specjalne badanie krwi (z tzw. wymazem). Czasem, by zdiagnozować astmę, podaje się kotu specjalne lekarstwa. Jeśli reakcja organizmu była dobra, kot nie miał objawów przez dłuższy czas, można potwierdzić podejrzenie. Najskuteczniejszymi jednak metodami są metody inwazyjne, polegające na wprowadzeniu światłowodów do nosa i gardła zwierzęcia, w celu pobrania wycinków materiału do badań. Jednak stosowane są one jedynie u zwierząt będących w dobrym stanie klinicznym.

Leczenie

Astma jest chorobą nieuleczalną i pogarsza się wraz z wiekiem kota. Obecnie to przewlekłej terapii stosuje się leki sterydowe. Koty w większości przypadków bardzo dobrze znoszą zastrzyki ze sterydów, które podawane są co 3-8 tygodni (w zależności od długości działania leku). Jednak stosuje się je u kotów, które nie chcą współpracować z właścicielami. Bardziej bezpieczną metodą jest doustne podawanie tabletek, gdyż umożliwia to kontrolowanie podawanej dawki lekarstwa (podaje się je raz dziennie co 2-3 dni).
Ostatnio pojawiły się nowe metody leczenia astmy kotów za pomocą inhalatorów. Ta metoda ma mniejsze objawy uboczne. Obecnie stosowana jest eksperymentalnie.
Podobnie na razie w małych próbach klinicznych stosuje się leki immunosupresyjne takie jak cyklosporyna oraz specyficzny lek przeciwzapalny zafirlukast.

data publikacji artykułu: 2007-12-22

Popularne teraz

Komentarze