Rezonans magnetyczny w weterynarii

Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także coraz bardziej popularna w leczeniu zwierząt. Dzięki MRI można w nieinwazyjny sposób uzyskać obraz wnętrza ciała zwierzęcia co pozwala na postawienie szybkiej i celnej diagnozy.

Rezonans magnetyczny w weterynarii

rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także coraz bardziej popularna w leczeniu zwierząt. Dzięki MRI można w nieinwazyjny sposób uzyskać obraz wnętrza ciała zwierzęcia co pozwala na postawienie szybkiej i celnej diagnozy.

Technika obrazowania metodą MRI opiera się o zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. W uproszczeniu MRI polega na emisji silnego pola magnetycznego, które oddziałuje na atomy wodoru znajdujące się w tkankach i nadaje im określone ułożenie przestrzenne. Tak namagnetyzowane tkanki są następnie poddawane oddziaływaniu dodatkowego pola magnetycznego, które chwilowo wyprowadza magnetyzację atomów wodoru z równowagi. Oddziaływanie magnetyzacji atomów w stosunku do magnetyzacji pola (rezonans) jest rejestrowane przez specjalne odbiorniki, a następnie sygnały zostają odkodowane przez komputer i przetworzone na obraz. tomografia rezonansu magnetycznego nie wymaga zastosowania szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest całkowicie bezpieczną metodą obrazowania. Umożliwia ona także wykonywanie obrazów z dowolnie wybranych płaszczyznach ciała zwierzęcia, co jest istotne np. przy badaniu narządów wewnętrznych zasłoniętych innymi tkankami np. kośćmi.

Przeprowadzenie badania

Badanie MRI przeprowadza się za pomocą specjalistycznych aparatów dostosowanych do potrzeb weterynaryjnych. Zwierzę przed badaniem poddaje się znieczuleniu ogólnemu. Dzieje się tak ponieważ pacjent musi pozostać w bezruchu przez cały czas przebiegu badania. W zależności od rodzaju badanych tkanek możliwe jest także podanie środka kontrastującego, który pozwala na dokładniejsze zobrazowanie zmian chorobowych.

Najczęściej wykonywane badania MRI u zwierząt:

badanie MRI głowy,
badanie MRI kręgosłupa,
badanie MRI kości i stawów,
badanie MRI tkanek miękkich,
badanie MRI jamy brzusznej,
badanie MRI jamy miednicznej.

Wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego u zwierzęcia

Obrazowanie MRI może być wykorzystywane do badania praktycznie całego ciała. Jest zalecane w szczególności kiedy u zwierzęcia występują:
nietypowe zachowanie, którego przyczyną mogą być zmiany w mózgu,
inne problemy neurologiczne, wady wrodzone, udary,
nagła utrata wzroku z nieznanych przyczyn,
porażenie ciała wskutek wypadków,
problemy układu ruchu związane z niedomaganiem mięśni i stawów,
epilepsja,
zapalenia stawów, kulenie,
niezidentyfikowane narośle i guzy,
nowotwór w jamie brzusznej lub miednicznej.

Zalety badania metodą rezonansu magnetycznego:

brak konieczności ingerencji w tkanki,
bezbolesność,
brak konieczności użycia szkodliwego promieniowania rentgenowskiego,
możliwość przeprowadzenia badania dowolnych części ciała,
obrazowanie dowolnych płaszczyzn ciała, także tych osłoniętych kośćmi.

Wady badania metodą rezonansu magnetycznego:

konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego,
możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na środki kontrastujące,
możliwość przeprowadzenia badania tylko na małych zwierzętach.

Rezonans magnetyczny w polskiej weterynarii

Powoli w Polsce pojawia się coraz więcej lecznic w których można wykonać rezonans magnetyczny udostępniliśmy więc w naszym portalu możliwość wyszukiwania placówek świadczących taką usługę.




Na listach lecznic wypatrujcie ikon:


ta lecznica wykonuje rezonans magnetyczny
wyszukiwarka zaawansowana, po jej otwarciu można wybrać rezonans magnetyczny z listy

data publikacji artykułu: 2012-01-09

Popularne teraz

Komentarze