Ruja

Ruja jest okresem aktywności płciowej, podczas którego dochodzi do owulacji. Pierwsza ruja u kotki świadczy więc o osiągnięciu dojrzałości płciowej, a co za tym idzie o zdolności rozrodczej.
Pojawia się ona zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem życia - standardowo 8 - 10 miesiąc. W zależności od cech osobniczych kotki, ruja może powtarzać się co miesiąc, w skrajnych przypadkach nawet co 2 tygodnie.

Czym jest ruja?

ruja jest okresem aktywności płciowej, podczas którego dochodzi do owulacji. Pierwsza ruja u kotki świadczy więc o osiągnięciu dojrzałości płciowej, a co za tym idzie o zdolności rozrodczej.
Pojawia się ona zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem życia - standardowo 8 - 10 miesiąc. W zależności od cech osobniczych kotki, ruja może powtarzać się co miesiąc, w skrajnych przypadkach nawet co 2 tygodnie.

To czas, podczas którego organizm naszej pupilki, zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym, przygotowuje się do ciąży. Powstaje komórka jajowa, której obecność instynktownie stymuluje kotkę. Dąży ona wszelkimi sposobami do zapłodnienia, na które w okresie rui organizm jest dobrze przygotowany. Stąd właściwie pewność, że kotka kopulująca w czasie rui będzie matką.

Kiedy występuje ruja?

Pierwsza ruja u kotki występuje w chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej, zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem życia. U kotów wolno żyjących ruja ma miejsce zazwyczaj dwa razy w roku - wiosną i na jesieni. Cykl rozrodczy tych zwierząt jest bliższy naturze, ściśle związany z następstwem pór roku i warunkami, które są konsekwencją tego następstwa.
Kotki żyjące w domu przechodzą ruję 2 do 5 razy w roku. Zdarzają się jednak przypadki, których instynkt rozrodczy jest tak intensywny, że realizuje się w odstępach miesięcznych, a nawet dwutygodniowych. Wydaje się, że wpływ na ten fakt, poza temperamentem samicy , może mieć potrzeba zrealizowania instynktu. Niezaspokojona objawia się częściej i ze zwiększona siłą.

Ile czasu trwa ruja?

ruja trwa od kilku dni do nawet 2 tygodni. Okres przedrujowy trwa około 2 dni. ruja właściwa (zdolność do zapłodnienia) może trwać 3, nawet do 10 dni. Pojawienie się kocura może wpłynąć na skrócenie tego okresu.

Dlaczego kocury „atakują” kotkę podczas rui?

Podczas rui kotka zaczyna produkować feromony - skomplikowane, lotne mieszaniny substancji chemicznych, które zwabiają kocura w celach rozrodczych. Związki te nie są wyczuwalne dla ludzi, na koty działają jednak jak narkotyk. Potrafią przywołać samce z bardzo nawet dużych odległości. Instynktowna potrzeba kopulacji pozwala im na pokonanie wielu przeszkód stojących na drodze do realizacji popędu. Koty bywają w czasie rui bardzo nachalne, stąd posądzanie je o atak na samice.

Jak zachowuje się kotka podczas rui?

U kotki o nadchodzącej rui nie powiadomią nas bezpośrednio widoczne objawy, które można spotkać np. u suki (krwista wydzielina z pochwy). Zmieniają się jednak okolice zewnętrznych narządów płciowych - są one bardziej nabrzmiałe, mocniej ukrwione. Duże zmiany można natomiast zaobserwować z w zachowaniu pupilki. Kotka bardzo mocno łasi się do wszystkich domowników, zaczyna ocierać się o różne przedmioty, przewraca się na podłogę i wywija w najrozmaitsze strony. Czasem towarzyszy temu miauczenie, które może stawać się coraz głośniejsze, przechodzić w długie i wyjące odgłosy, brzmiące niejednokrotnie w sposób trudny do zniesienia dla człowieka. Niektóre kotki stają się okresie rui niespokojne, pobudzone, nawet agresywne. Przyjmują pozycję gotowości do kopulacji - tzw. pozycja lordosis, na którą składają się podkulona pod siebie miednica, odgięty w bok ogon i ekspozycja genitaliów. Czasem kotki wypinają zad i kładą się brzuchem na ziemi, przebierając jednocześnie tylnymi łapami, trochę jakby przytupywały. Takie zachowanie ma na celu zwabienie kocura. Kotki w okresie rui znaczą teren aerozolem feromonów.

Jak uniknąć kłopotów związanych z rują?

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia kłopotów związanych z rują oraz jej konsekwencjami jest sterylizacja kotki. Jej największym atutem jest brak powikłań oraz stuprocentowa pewność w zapobieganiu ciąży. Eliminujemy także ryzyko niechcianego miotu, co w świecie przepełnionym niechcianymi i zaniedbanymi zwierzętami wydaje się być najsłuszniejszą decyzją.
Można również stosować antykoncepcje hormonalną. Jej wadą jest konieczność powtarzanie cyklu zastrzyków oraz duży wpływ, jaki ta metoda wywiera na organizm zwierzęcia.
Antykoncepcja hormonalna zwiększa u kotki ryzyko wystąpienia ropomacicza i chorób nowotworowych !
Osobom nieprzekonanym do powyższych sposobów pozostaje pilnowanie podopiecznej i cierpliwe znoszenie jej nastrojów, co może być trudne zarówno dla kotki jak i jej opiekuna. Dla niektórych zwierząt jest to tak wyczerpujący okres, że tracą na wadze. Wielu opiekunów mówi o totalnej zmianie osobowości kotki w okresie rui.

Nie zapominajmy, iż już dawno temu obalono mit dotyczący konieczności posiadania przez kotkę potomstwa. Bardziej męczy się zwierzę, któremu uniemożliwia się realizację wciąż powracającego instynktu rozrodczego niż to, które (drogą sterylizacji) przestaje być przez ten popęd sterowane. W czasach nieustannie rosnącej populacji dziko żyjących i bezpańskich zwierząt domowych warto zachować się odpowiedzialnie i wysterylizować swoją pupilkę.

data publikacji artykułu: 2008-01-16

Popularne teraz

Komentarze