Szczepienie kota

Każdy kot, powinien być przez nas zaszczepiony na kilka podstawowych chorób. Przy szczepieniu należy pamiętać o tym, że przeciwciała siary, przekazane przez matkę, mogą neutralizować działanie szczepionek. Dlatego najbardziej odpowiednim wiekiem do przeprowadzania szczepień u kociąt jest wiek 7-8 tygodni.

Każdy kot, powinien być przez nas zaszczepiony na kilka podstawowych chorób. Przy szczepieniu należy pamiętać o tym, że przeciwciała siary, przekazane przez matkę, mogą neutralizować działanie szczepionek. Dlatego najbardziej odpowiednim wiekiem do przeprowadzania szczepień u kociąt jest wiek 7-8 tygodni.

Koty można zaszczepić na:

– herpeswirozę (koci katar),
– caliciwirozę (koci katar),
– panleukopenię (koci tyfus),
– białaczkę,
– chlamydiozę,
– wściekliznę,
– grzybicę,
zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP).

Szczepione zwierzę musi być zdrowe (nie dotyczy to jednak chorób przewlekłych, jak np. niewydolność nerek/wątroby) i wcześniej odrobaczone (7 dni przed szczepieniem) – przy zarobaczeniu szczepionka może okazać się nieskuteczna. Nie należy szczepić kotów chorych, kotek w okresie ciąży oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia, a także w przypadku wystąpienia na szczepionkę reakcji alergicznej, która zagrażała życiu.

Herpeswiroza, caliciwiroza, panleukopenia

– schorzenia te są bardzo groźne, nawet dla zwierząt niewychodzących z domu, gdyż wirusy mogą zostać przyniesione do domu na butach domowników. Choroby te mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia organizmu, a nawet śmierci kota.

Białaczka

– szczepienie zalecane dla kotów mających kontakt z innymi kotami. Przed szczepieniem konieczne jest wykonanie testu przeciwko białaczce i uzyskanie wyniku negatywnego. Niektóre typy szczepionek mogą spowodować wystąpienie mięsaka poszczepiennego.

Chlamydioza

– szczepienie niesie ryzyko wielu powikłań poszczepiennych (wysoka gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu). Choroba ma jednak lekki przebieg. Zaleca się podawanie jej jedynie kotom przebywającym w hodowlach, mających problem ze zwalczaniem tej choroby.

Grzybica

– szczepi się na nią głównie koty, które są wprowadzane do własnej hodowli z innej, zakażonej lub podejrzanej. Szczepionki dają kotom odporność na około 7-9 miesięcy.

Wścieklizna

– nie należy do szczepień obowiązkowych dla kotów, jednak wszystkie zwierzęta wychodzące z domu, przewożone środkami komunikacji publicznej czy też wywożone za granicę powinny być poddane temu szczepieniu.

Program szczepień kota

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

Więcej informacji w artykule: program szczepień kota.

data publikacji artykułu: 2007-11-10

Popularne teraz

Komentarze