Zapalenie zatok okołoodbytowych u kota

Zatoki okołoodbytowe u kotów to specjalne gruczoły, których ujście znajduje się w okolicy odbytu u zwierzęcia, w końcowym odcinku jelita grubego. W zatokach wytwarzana jest wydzielina o charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym (przynajmniej dla człowieka) zapachu. Wydzielina ta gromadzi się w zatokach i wydalana jest w postaci kropel podczas wypróżniania się kota. Wydzielina z gruczołów okołoodbytowych spełnia ważną rolę w węchowej komunikacji zwierząt. Jeśli zwierzę znajdzie się w stanie silnego stresu lub lęku, gruczoły okołoodbytowe mogą ulec samoistnemu, spontanicznemu opróżnieniu.

Zapalenie zatok okołoodbytowych u kota

Zatoki okołoodbytowe u kotów to specjalne gruczoły, których ujście znajduje się w okolicy odbytu u zwierzęcia, w końcowym odcinku jelita grubego. W zatokach wytwarzana jest wydzielina o charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym (przynajmniej dla człowieka) zapachu. Wydzielina ta gromadzi się w zatokach i wydalana jest w postaci kropel podczas wypróżniania się kota. Wydzielina z gruczołów okołoodbytowych spełnia ważną rolę w węchowej komunikacji zwierząt. Jeśli zwierzę znajdzie się w stanie silnego stresu lub lęku, gruczoły okołoodbytowe mogą ulec samoistnemu, spontanicznemu opróżnieniu. Zdarza się, że ujście zatok ulegnie zaczopowaniu – wtedy dochodzi do ich niedrożności, która spowodować może powstanie stanu zapalnego. Do najczęstszych przyczyn należą m.in. schorzenia jelit, zaparcia, długotrwała biegunka, zbyt miękki kał (brak odpowiedniego nacisku na gruczoły, koniecznego do ich opróżnienia).

Objawy

Do charakterystycznych objawów zapalenia zatok okołoodbytowych należą:

- silny świąd w okolicy odbytu
- intensywne lizanie lub gryzienie przez kota okolic odbytu
- możliwe jest też rozprzestrzenianie się świądu na inne części ciała, stąd drapanie, lizanie i gryzienie przez kota nasady ogona i tylnych kończyn
- faliste ruchy mięśni wzdłuż kręgosłupa
- gwałtowne, uderzające ruchy ogona
- obrzęki okolic odbytu
- w zaawansowanym stadium ropnie w okolicy odbytu (mogą one pękać, wtedy wypływa z nich krwawo-ropna wydzielina o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu)

Leczenie

W pierwszej kolejności lekarz weterynarii oczyszcza zatoki okołoodbytowe, usuwając zalegającą w nich wydzielinę. Następnie przepłukuje się zatoki środkiem antybakteryjnym. Jeśli doszło do powstania ropni, konieczne jest również podanie kotu antybiotyku. Nie zaleca się rutynowego oczyszczania zatok okołoodbytowych, gdyż może to spowodować pobudzenie gruczołów do wydzielania nadmiernej ilości wydzieliny, co w efekcie prowadzi do ponownego zaczopowania zatok. Nadprodukcja wydzieliny występuje często u niewykastrowanych kocurów, a ponieważ jest to zazwyczaj nieprzyjemne dla ludzi (kocur pozostawia cuchnące ślady w swoim otoczeniu) warto poddać zwierzę zabiegowi kastracji, co powinno zlikwidować problem.

data publikacji artykułu: 2009-06-24

Popularne teraz

Komentarze