Anemia u królików

Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest różna dla każdego gatunku zwierząt, odstępstwa od niej może potwierdzić jedynie badanie laboratoryjne.

Niedokrwistość (łac. anaemia) to stan chorobowy, którego wyznacznikiem jest zmniejszona ilość erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz hemoglobiny (białko, czerwony barwnik erytrocytów) we krwi. Wartość fizjologiczna parametrów krwi jest różna dla każdego gatunku, odstępstwa od niej może potwierdzić jedynie badanie laboratoryjne.

Objawy

W przypadku królików, poza niskim poziomem erytrocytów we krwi, o anemii świadczyć mogą zawroty głowy, ogólne osłabienie, utrata energii i witalności. Zwierzątko bardzo szybko się męczy, w zaawansowanym stadium choroby nie ma siły się ruszyć.

Przyczyny

Jednym z powodów wystąpienia niedokrwistości u królików mogą być niedobory składników odżywczych - witaminy B 12, żelaza, miedzi, kwasu foliowego. Niedobory te wynikają na ogół z nieodpowiedniej, mało zbilansowanej diety. Przyczyną może stać się także przerwa w dostarczaniu żywności, głodówka zwierzęcia. Układ pokarmowy królika jest skonstruowany w sposób wymagający nieustannego dostarczania treści pokarmowej (siana). W przypadku odcięcia dostępu do wspomnianego źródła błonnika może nastąpić drastyczne pogorszenie stanu zwierzęcia, co nawet po udanej interwencji (dożywianie) owocować może trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Także podczas ciąży wystąpić może anemia - jest wówczas odpowiedzią organizmu na rosnące, niezaspokojone zapotrzebowanie na składniki mineralne. Przewlekłe choroby na tle metabolicznym - np. niewydolność nerek, schorzenia wątroby - również stanowią jeden z czynników etiologicznych omawianej dolegliwości.
Zdiagnozowanie anemii może ponadto sygnalizować obecność nowotworu w organizmie. Powstawanie komórek rakowych i wszelkie procesy z nimi związane prowadzą do tak intensywnego zużycia składników odżywczych, że może nastąpić ich niedobór. Szczególnie rak szpiku kostnego, odpowiedzialnego za produkcję erytrocytów, może w swej konsekwencji prowadzić do niedokrwistości.
Nie wyklucza się także zaistnienia zaburzeń ilości erytrocytów z powodu różnego typu infekcji - bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych - szczególnie tych długotrwale oddziałujących na organizm. Stany zapalne stawów i narządów wewnętrznych równie efektywnie wpływają na zwiększenie niedoborów mineralnych bądź witaminowych. Podobnie wszelkie towarzyszące tym stanom wylewy czy krwotoki wewnętrzne.
Może się też okazać, że naszemu pupilowi szwankuje gospodarka hormonalna. Zmniejszona ilość czerwonych krwinek może być wówczas rezultatem niewystarczającej aktywności erytropoetyny, hormonu stymulującego powstawanie erytrocytów. Sytuacja ta ściśle wiąże się z wcześniej już wspomnianą mocznicą (niewydolnością nerek).

Leczenie

W każdym przypadku jest ściśle związane z wywołującym niedokrwistość schorzeniem pierwotnym - np. niewydolnością nerek czy nowotworem szpiku kostnego. W zależności więc od genezy różne są możliwości oraz efekty leczenia. Niewątpliwie w przypadku poważnych, ogólnoustrojowych chorób, wszelkie zmiany w diecie czy suplementacja brakujących składników konsultowane muszą być z prowadzącym leczenie weterynarzem.
Anemia wynikająca z niedostatecznie zróżnicowanej diety (nadmiar jednego składnika, niedobór innego), wymaga przede wszystkim stopniowej zmiany sposobu żywienia zwierzęcia na taki, który zaspokoi jego potrzeby i wyrówna niedobory.
Ogromne znaczenie dla prawidłowej konstytucji fizycznej królika ma jakość cekotrofów (nocnych odchodów), które królik spożywa w celu przyswojenia wszystkich dostępnych w spożywanym pokarmie, dobroczynnych składników. Zła dieta prowadzi do obniżenia jakości cekotrofów, a co za tym idzie do zaniechania ich spożycia przez królika. Tym samym zwierzę dostarcza coraz mniej składników odżywczych organizmowi, tworząc jednocześnie błędne koło, konsekwencja którego może stać się między innymi anemia.


Zapobieganie

Niewątpliwie kluczową rolę w przeciwdziałaniu niedokrwistości należy przypisać bogatej, odpowiednio skomponowanej diecie. Równowaga pomiędzy fosforem i wapniem, witaminy ze świeżych warzyw, minimalna ilość tłuszczu i węglowodanów, duża zawartość błonnika, świeża woda, konsekwentne unikanie dokarmiania "ludzkim" jedzeniem - te czynniki zapewnią naszemu ukochanemu królikowi zdrowie i dobrą kondycję. Zwróćmy uwagę, jak wiele chorób, których anemia jest tylko efektem, może być sprowokowanych nieodpowiednim odżywianiem. Do takich należeć mogą (wykluczając genezę uwarunkowaną genetycznie) chociażby stany zapalne jelit czy infekcje grzybicze. Inwestycja w przystosowane do potrzeb królików, pełnowartościowe pożywienie wydaje się więc być w tym przypadku najlepszą profilaktyką.

Tak jak i u ludzi, dieta w przypadku zwierząt ma ogromne znaczenie w kształtowaniu ich ogólnej kondycji zdrowotnej. Poszerzeniu wiedzy z zakresu żywienia królików przysłuży się wizyta w adekwatnym dziale na portalu Vetopedia.


data publikacji artykułu: 2010-04-28

Popularne teraz

Komentarze