Odrobaczanie królików

Odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż zdania zarówno weterynarzy jak i hodowców, odnoszące się do konieczności tego zabiegu, są podzielone ( literatura traktująca o opiece nad tymi zwierzętami nie daje na ten temat jednoznacznej odpowiedzi ), przyjmuje się, że w kilku sytuacjach odrobaczanie królika jest jak najbardziej wskazane.

odrobaczanie królików nie należy do standardowych procedur w opiece nad nimi. Inaczej niż w przypadku psów czy kotów, trudno mówić o "kalendarzu odrobaczeń królików". Chociaż zdania zarówno weterynarzy jak i hodowców, odnoszące się do konieczności tego zabiegu, są podzielone ( literatura traktująca o opiece nad tymi zwierzętami nie daje na ten temat jednoznacznej odpowiedzi ), przyjmuje się, że w kilku sytuacjach odrobaczanie królika jest jak najbardziej wskazane.

Kiedy odrobaczać?

Zaleca się odrobaczanie zajęczaków po sezonie letnim, w którym zwierzęta karmione są zielonką z przydomowych bądź osiedlowych trawników, ewentualnie ogródków. Pasożyty wykazują ogromną zdolność przetrwania w aktywnej formie poza organizmem żywiciela. Trawniki miejskie są rezerwuarem niezliczonej wprost ilości - mogących zaszkodzić naszemu pupilowi - mikroorganizmów i pasożytniczych form przetrwalnikowych. Wydalane z kałem przez psy i koty mogą przedostać się, za pośrednictwem podawanych królikowi roślin, do przewodu pokarmowego zwierzęcia. Jesienne odrobaczanie wydaje się więc dobrą metodą na walkę z przykrymi niespodziankami.

Kolejnym wskazaniem do odrobaczenia są szczepienia - szczególnie pierwsze, wykonywane na bardzo wczesnym etapie życia pupila. odrobaczanie powinno się wykonywać - w zależności od użytego specyfiku -około tygodnia lub dwóch przed planowanym szczepieniem (niektóre środki mają dłuższy cykl działania, podawane są w dwóch dawkach). Jeżeli hodowca nie jest przekonany do idei profilaktycznych odrobaczeń, zawsze może najpierw zdecydować się na badanie kału, potwierdzające ewentualną inwazję pasożytniczą. Wówczas decyzję o podaniu środka odrobaczającego uzależniamy od wyniku badań laboratoryjnych.

Także w przypadku kiedy zwierzę chudnie, jest osowiałe, ma problemy skórne i zaburzenia łaknienia (nadmierny lub niedostateczny apetyt), można podejrzewać szkodliwą działalność pasożytów. Badanie kału powinno wówczas stanowić jedno z kilku (obok analizy krwi, moczu) przeprowadzonych badań diagnostycznych. W wielu przypadkach jaja bądź larwy robaków są w kale widoczne gołym okiem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się z królikiem do przychodni weterynaryjnej, w celu przeprowadzenia kuracji odrobaczającej.

Pasożyty

Chociaż mówiąc o odrobaczaniu mamy na myśli głównie pasożyty przewodu pokarmowego zaznaczyć należy, że odpowiednio dobrany farmaceutyk pomaga zwalczać także inne organizmy, zagrażające zdrowiu naszego podopiecznego. Niektóre środki odrobaczające wpływają także korzystnie na zmniejszenie populacji groźnej E.cuniculi czy na ograniczenie chejletielozy - świerzbu wywołanego przez pasożyty. O szczegóły należy pytać doświadczonego lekarza weterynarii.

Leki odrobaczające

Istotne jest, aby zabieg odrobaczania przeprowadził lekarz weterynarii. Dobierze on środek farmaceutyczny odpowiedni dla wieku, wielkości, oraz stanu zdrowia naszego pupila. Nie bez znaczenia dla wyboru leku jest także rodzaj występujących w organizmie zwierzęcia pasożytów. W przypadku nicieni, kokcydiów czy tasiemców, stosuje się zazwyczaj doustnie podawaną pastę. Lekarstwa w innej formie - jak choćby kropli aplikowanych na kark zwierzęcia - mają często szersze działanie, oddziałują w pewnej mierze na wspomniane pasożyty wewnętrzne, jak i na zewnętrzne. Korzystanie z pomocy lekarza weterynarii wydaje się w tym kontekście tym bardziej wskazane, że niektóre z ogólnie dostępnych preparatów przeciwpasożytniczych - z czego nie wszyscy hodowcy zdają sobie sprawę - są niebezpieczne dla życia królików.

data publikacji artykułu: 2010-05-27

Popularne teraz

Komentarze