Bruceloza

Bruceloza to przewlekła i zakaźna chorobą zwierząt domowych. Zarazić się można poprzez kontakt z błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem lub poronionymi płodami chorych zwierząt. Zwierzęta chore przy poronieniu lub podczas porodu wydalają na zewnątrz bakterie z płodem, wodami płodowymi i błonami płodowymi.

Co to jest bruceloza?

bruceloza – zakaźna, przewlekła i zaraźliwa choroba bakteryjna. Wywołuje ją tlenowa, Gram-ujemna bakteria Brucella canis.

Źródła zakażenia

Chorobą zakazić się można poprzez kontakt z błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem lub poronionymi płodami chorych zwierząt. Zwierzęta chore przy poronieniu lub podczas porodu wydalają na zewnątrz bakterie z płodem, wodami płodowymi i błonami płodowymi.

bruceloza jest chorobą przenoszoną w czasie krycia – źródłem zakażenia mogą być zarówno samce, jak i suki.

Objawy choroby

Choroba może przebiegać bezobjawowo, jednak nosiciele przez wiele miesięcy mogą zakażać inne zwierzęta.

U psów choroba powoduje zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, czasem doprowadza do zaniku jąder. W nasieniu stwierdza się do 90% wadliwych plemników, czasami pies może całkowicie utracić wszystkie plemniki (aspermia).

U suk bruceloza przejawia się niepłodnością oraz poronieniami w 3 trymestrze ciąży. Może również spowodować resorpcję płodów na początku ciąży. W wyniki poronienia stwierdza się długotrwałe (1-6 tygodni) wycieki z dróg rodnych.

Innymi objawami towarzyszącymi chorobie są: gorączka, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów, powiększone węzły chłonne, zapalenie dysków międzykręgowych.

Rozpoznanie

Chorobę tą należy podejrzewać u wszystkich zwierząt, u których występuje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, poronienia (na 1-2 tygodnie przed terminem) czy inne objawy (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). Lekarz weterynarii w celu potwierdzenia diagnozy wykonuje badania serologiczne oraz badania bakteriologiczne.

Leczenie

bruceloza jest chorobą, którą leczy się długotrwałe i nie zawsze w 100% skutecznie. Czasem następują nawroty choroby po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu choroby stosuje się głównie antybiotyki (skonsultowane z lekarzem weterynarii).

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do zakażenia się chorobą, należy wykonywać badania kontrolne u lekarza weterynarii. U psów wykonuje się je 2 razy w roku, u suk przed każdym kryciem. Należy również eliminować z hodowli zwierzęta chore i nosicieli (przeprowadzać zabiegi kastracji i sterylizacji).

Uwaga! Bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla człowieka!

data publikacji artykułu: 2007-12-07

Popularne teraz

Komentarze