Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu. Nieodpowiednie dobranie zabawki może stać się dla naszego pupila niebezpieczna. Odgryzione fragmenty zostać połknięte, gorzej jeśli zwierze połknie większy element, mogą one doprowadzić do zaczopowania. Co w takiej sytuacji zrobić?

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu. Nieodpowiednie dobranie zabawki może stać się dla naszego pupila niebezpieczna. Odgryzione fragmenty zostać połknięte, gorzej jeśli zwierze połknie większy element, mogą one doprowadzić do zaczopowania. Co w takiej sytuacji zrobić?

Wybór zabawek dla psa

Przede wszystkim postarać się o niedopuszczenie do takiej sytuacji. W tym celu należy odpowiednio dobrać zabawki dla naszego psa. W sklepach zoologicznych jest szeroki wybór, od pluszowych maskotek po piszczące piłeczki. Wybierając zabawkę, kierujmy się przeznaczeniem, funkcjonalnością oraz marką. Droższe artykuły tego typu zazwyczaj są trwalsze z nietoksycznego materiału. Nawet jeśli niewielki fragment zostanie odgryziony, nie powinien wyrządzić zbyt dużych zniszczeń w układzie pokarmowym psa.

Należy unikać zabawek z długimi wypustkami, ponieważ pies szybko je odgryzie. Lateksowe elementy zalegając w żołądku psa zaczynają się odbarwiać, co prowadzi do wydzielenia toksycznych związków. Zabawki nietrwałe, takie jak pluszowe maskotki są bardzo szybko niszczone, nawet szczeniak bardzo szybko porozrywa materiał.

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest dawanie do zabawy swoich rzeczy- starych butów, części garderoby itp. Skutkuje to późniejszymi problemami wychowawczymi. Pies nie jest w stanie odróżnić, które buty są do zabawy, a które nie. Nie należy wówczas winić zwierzę za tego typu zniszczenia.

Dobrymi zabawkami są piłki odpowiedniej wielkości, uniemożliwiające połknięcie. Mogą mieć zamontowany dzwoneczek, nie poleca się jednak piszczących zabawek. Z praktycznego punktu widzenia, wszelkiego rodzaju zabawki wydające dźwięk są dobre jeśli nie ma właściciela w pobliżu. Po kilku- lub kilkunastu minutach słuchania drażniącego dźwięku, sami zabieramy psu zabawkę. Jeżeli pies lubi aportować, można zakupić ringo, psu ciężko rozgryźć zabawkę, a zabawa dostarcza dużą ilość ruchu.

Bardzo dobrze sprawdzają się zabawki rozwijające inteligencje, potrafią absorbować bardzo dużo czasu psu. Nadają się w momencie, gdy musimy zostawić psa samego w domu. Zajęty wydobywaniem smakołyków nie będzie demolował mieszkania. Ważne aby zabawka nie była zbyt trudna dla naszego pupila, należy wcześniej sprawdzić czy będzie rozumiał na czym polega zabawa. Bardzo dobrą zabawką jest kong. W gumowej osłonie umieszcza się kilka smakołyków, pies ma za zadanie wydobyć je z wnętrza konga. Oryginalne kongi są zbudowane z najwyższej jakości materiału i odpornego na psie ataki.

Czasem jednak zdarza się, że najlepsze zabawki zawodzą, ewentualnie pies znajdzie w mieszkaniu lub na spacerze przedmiot, który postanowi przetestować jako karmę, nieświadomy konsekwencji zdrowotnych. Takich sytuacji nie da się uniknąć w 100%, poprzez baczną uwagę można jedynie zminimalizować

Pies połknął piłkę/skarpetkę/kapsel...

Zwierzęta domowe częściowo zatraciły instynkt dzikich zwierząt, który podpowiadał im co jest jadalne, a co nie. Jeśli spostrzeżemy, że nasz pies spożył niejadalną rzecz mogąca mu zaszkodzić, należy podjąć odpowiednie działania. W zależności od tego, jakiej wielkości był owy przedmiot lub czy był toksyczny, trzeba podjąć odpowiednie kroki.

Jeśli zjadł jakiś przedmiot, typu skarpetka, reklamówka, folia, piłka. To należy wywołać wymioty, jeśli od zdarzenia nie minęło 30min. Należy to zrobić jak najwcześniej. Najskuteczniejsza jest woda utleniona. Wodę utlenioną podajemy nierozcieńczoną w ilości jednej łyżki stołowej bezpośrednio do pyska, biorąc pod uwagę wielkość psa. Wykorzystywane są również metody ze słoną wodą. Pies w bardzo krótkim czasie powinien zwymiotować zawartość żołądka.

Wymioty można zastosować tylko w przypadku stałych przedmiotów. Jeżeli pies spożył płyn, toksyczne lub żrące substancje nie wolno stosować tej metody, może zaszkodzić podrażniając cały przełyk. W takiej sytuacji natychmiast trzeba udać się do lekarza weterynarii, aby nie doszło do wchłonięcia.

Sznurki i inne długie przedmioty można delikatnie spróbować wysunąć jeśli wystają z pyska. Jednak napotykając nawet najmniejszy opór zaprzestać tej czynności, możemy uszkodzić wewnętrzne organy.

Czasem zdarza się tak, że nie znamy dokładnego czasu od spożycia przedmiotu. Wówczas należy bacznie obserwować psa. Czy ma apetyt, bawi się, a jego zachowanie nie odbiega od standardowego. Konieczna jest kontrola odchodów, pies powinien wydalić ciało obce w ciągu 48h. Możemy przeoczyć ten moment, ale jeśli zwierze wygląda na zdrowe i normalnie się wypróżnia nie powinno nas to niepokoić.

Jeżeli pies ma problemy z wypróżnianiem się, należy natychmiast udać się do lekarza. Zapewne przedmiot zatkał światło przewodu pokarmowego. Zbyt późna rekcja może doprowadzić do nagromadzenia się toksyn w organizmie lub martwicy części jelit.

Leczenie

Lekarz weterynarii po wywiadzie z właścicielem zrobi prześwietlenie aby zlokalizować ciało obce. Słabo cieniujące przedmioty (tkaniny, drewno, niektóre gatunki gumy, tworzywa sztuczne) lokalizowane są za pomocą badania kontrastowego.

Jeżeli ciało obce jest niewielkich rozmiarów w jelicie, można spróbować usunąć je podając olej parafinowy. Nie powinno się powodować środków przeczyszczających, ponieważ powodują pogłębienie się odwodnienia. W momencie nie uzyskania zadowalającego efektu, pozostaje operacja.

Zabieg chirurgiczny przeprowadzony jest pod narkozą. Ze względu na specyfikę, należy bardzo ostrożnie karmić zwierzę po operacji, w pierwszym okresie zastępować pokarm kroplówkami. Przez pierwszą dobę nawet nie powinno podawać się wody.

data publikacji artykułu: 2012-01-11

Popularne teraz

Komentarze