Ciąża urojona suk

Ciąża urojona to schorzenie o podłożu psychologiczno-hormonalnym, dotykającym suki pomiędzy 58 a 80 dniem po zakończeniu cieczki . Pojawiają się fizyczne i psychiczne objawy ciąży, a czasem także poród u nieciężarnej suki.

Czym jest ciąża urojona?

ciąża urojona (pseudociąża) to schorzenie o podłożu psychiczno-hormonalnym, dotykającym suki pomiędzy 58 a 80 dniem po zakończeniu cieczki . Pojawiają się fizyczne i psychiczne objawy ciąży, a czasem także poród u nieciężarnej suki.

Przyczyny

Przyczyny ciąży urojonej nie zostały poznane do końca. Jest to naturalny stan fizjologiczny, który pojawia się u każdej suki około 60-80 dni po ostatniej cieczce. U większości suk przebiega bezobjawowo i ciężko ją zauważyć. U innych pojawiają się bardzo wyraźne, psychiczne i fizyczne objawy ciąży. Wynika to prawdopodobnie z nadmiernej reakcji organizmu na zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne - spadek poziomu progesteronu (tzw. hormonu ciążowego) oraz wzrost poziomu prolaktyny, stymulującej produkcję mleka. Czasami może być spowodowana również przerwaniem długotrwałej terapii hormonalnej, stosowanej jako metody antykoncepcyjnej (blokada cieczki).

Objawy

Objawy ciąży urojonej w bardzo dużym stopniu przypominają końcowy okres normalnej ciąży. Organizm suki przygotowuje się do porodu i karmienia - jej gruczoły mlekowe stają się większe, produkują pokarm. Czasami występuje wrażenie powiększenia się jamy brzusznej. Zmienia się również zachowania zwierzęcia. Suka zaczyna budować gniazdo, jest podniecona, kapryśna, czasami wręcz płaczliwa. Nie chce wychodzić na spacery. Znosi na posłanie zabawki (domniemane dzieci). Ma zmienny apetyt i zwiększone pragnienie. Temperatura ciała zazwyczaj nie zmienia się, jednak w niektórych przypadkach może być lekko podwyższona.

Leczenie

W przypadku wystąpienia lekkiego przebiegu ciąży urojonej należy zmniejszyć ilość podawanego pożywienia (także ilość zawartego w nim białka) oraz zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Należy także ograniczyć ilość podawanych płynów. W przypadku przyszykowania „gniazda” należy odizolować sukę od niego i schować zgromadzone w nim zabawki i inne rzeczy, a najlepiej na kilka dni zmienić jej otoczenie, np. wyjechać na działkę i zabierać na długie, forsowne spacery. Na bolące i nabrzmiałe sutki stosuje się letnie okłady z wywaru kory dębu lub z letniego roztworu sody oczyszczonej. Nie wolno pozwolić suce na lizanie okolicy sutków, gdyż pobudza to produkcję mleka. Cięższy przebieg ciąży urojonej wymaga czasami podawania preparatów hamujących prolaktynę (hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka). Najnowsze leki z tej grupy są łatwe w podawaniu, bezpieczne i sporadycznie powodują występowanie efektów ubocznych.

Aby zapobiec urojonym ciążom należy rozważyć wykonanie zabiegu sterylizacji suki. To uchroni ją nie tylko przed pseudociążą, ale i przed innymi poważnymi chorobami (np. ropomacicze, nowotwór gruczołu mlekowego, nowotwór narządów rodnych).

data publikacji artykułu: 2007-12-18

Popularne teraz

Komentarze