2019-01-31 08:02

Dieta w padaczce idiopatycznej u psów

Padaczka charakteryzuje się silnymi, nawracającymi atakami drgawkowymi. To bardzo poważna choroba, budząca przerażenie w oczach właścicieli psów. Na rynku można znaleźć wiele leków przeciwdrgawkowych, niestety nie zawsze dają one zadowalające efekty. Najnowsze badania pokazują jednak, że walkę z chorobą można wspomagać także odpowiednią dietą.

Czym jest padaczka i czym się charakteryzuje?

Istnieją dwa typy padaczki – wtórna i idiopatyczna. W tej pierwszej przyczyna jest znana, powodują ją miedzy innymi zmiany w mózgu czy zaburzenia metaboliczne, więc łatwiej ją leczyć. Natomiast w padaczce idiopatycznej, przyczyna jej wstępowania nie jest do końca poznana. Często jest ona uwarunkowana genetycznie i może wystąpić tak naprawdę w każdym wieku. Rasami predysponowanymi są między innymi:

• Labrador Retriever
• Golden Retriever
• Beagle
• Wszystkie Owczarki
• Berneński pies pasterski
• Bernardyn
• Jamnik
• Cocker Spaniel
• Bokser
• Pudel

Objawy padaczki:

• częściowe drżenia, np. kończyn czy poszczególnych mięśni,
• zaburzenia zachowania, między innymi chodzenie w kółko, napady agresji czy patrzenie się w jeden punkt,
• napady uogólnione z towarzyszącą utratą świadomości i równowagi, niekontrolowanym oddawaniem moczu i kału oraz drgawkami.

Pierwsza pomoc

W momencie wystąpienia ataku należy pozbyć się z otoczenia potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, którymi pies mógłby zrobić sobie krzywdę lub które mógłby połknąć. Głowę zwierzęcia trzeba zabezpieczyć przed urazami, najlepiej podsuwając pod nią coś miękkiego. Podczas trwania ataku, obowiązkowa jest kontrola oddechu-w razie problemów, należy pomóc wyjąć język z pyska, aby udrożnić drogi oddechowe. Trzeba pamiętać też o własnym bezpieczeństwie, ponieważ zwierzę nie jest świadome i może nas skaleczyć. Należy również być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii i informować go o atakach.

Leczenie

W padaczce idiopatycznej skuteczne leczenie jest bardzo trudne, ponieważ przyczyna jej występowania nie jest do końca znana. W leczeniu ludzi istnieje wiele leków przeciwdrgawkowych, natomiast tylko mała część z nich może być wykorzystywana w leczeniu psów. Tak więc leków weterynaryjnych jest dosyć mało, najczęściej stosowanymi są fenobarbital, lewetyracetam, zonisamid czy bromek potasu i inne leki przeciwdrgawkowe. Ciężko także wyliczyć odpowiednią dawkę, która będzie skutecznie działać. Stosowanie leków niesie za sobą także dużo efektów ubocznych, które bardzo negatywnie działają na funkcjonowanie wielu narządów. Niestety, kiedy napady padaczkowe są bardzo nasilone i występują zbyt często, leki są niezbędne do tego, aby poprawić komfort życia psa. Zdarza się jednak, że leczenie jest kompletnie nieskuteczne. Najnowsze badania dają jednak nadzieję na takie przypadki. Mówią one o żywieniu wspomagającym leczenie przeciwpadaczkowe. U ludzi, a najczęściej u dzieci, zwłaszcza z padaczką lekooporną stosowana jest dieta ketogenna, czyli wysokotłuszczowa, o średniej podaży białek i o bardzo niskiej węglowodanów. Klasyczna okazała się nie być zbytnio skuteczna u zwierząt, lecz dopiero wzbogacona o tłuszcz MCT zaczęła dawać znaczne efekty. Jest to kwas dekanowy (C 10), który występuje w oleju palmowym i kokosowym, wpływa on na hamowanie pobudzenia nerwowego, co daje działanie przeciwdrgawkowe. Jest wchłaniany w krążeniu wrotnym i utrzymuje się w surowicy, pokonuje także barierę krew – mózg. Podczas badań u psów stosujących dietę ketogenną wzbogaconą o MCT stwierdzono znaczne zmniejszenie częstotliwości napadów padaczkowych lub wyeliminowanie ich całkowicie.

Podsumowanie

W postępowaniu z psem, u którego występują ataki padaczki warto prowadzić dziennik, dzięki któremu łatwiej określimy ich częstotliwość. Bardzo ważny jest stały kontakt z lekarzem weterynarii oraz odpowiednie monitorowanie i dobranie leczenia. Warto farmakologię wspierać odpowiednią dietą i suplementami. Dzięki badaniom i stwierdzeniu pozytywnego efektu u pacjentów stosujących dietę ketogenną wzbogaconą o tłuszcz MCT istnieje nadzieja na poprawę zdrowia i jakości życia u psów, zwłaszcza tych z padaczką lekooporną. Działa ona bezpośrednio na wybrane receptory w mózgu i poprawia metabolizm układu nerwowego. Statystycznie częstotliwość ataków zmniejsza się lub eliminuje całkowicie. Stan zdrowia i jakość życia zwierzęcia ulega znacznej poprawie. Pamiętaj, leczenie twojego przyjaciela jest niezwykle ważne, ponieważ każdy atak jest bezpośrednim zagrożeniem życia i prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.


data publikacji artykułu: 2019-01-31

Popularne teraz

Komentarze