2021-02-14 19:43

Giardioza psów i kotów

Zakażenie jelitowe pierwotniakiem giardia często można zaobserwować u psów – rzadziej ten pasożyt występuje u kotów. Objawy zakażenia mogą mieć postać ostrą, okresową oraz przewlekłą. Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwpasożytnicza u zwierząt, dzięki temu można naszemu pupilowi zaoszczędzić wielu problemów ze zdrowiem.

Cykl życiowy pasożyta

Cykl życiowy giardii wiąże się z bezpłciową, powtarzającą się produkcją trofozoitów (jedna z form rozwojowych) znajdujących się w jelicie cienkim. Co pewien czas produkowane są również odporne cysty, które są w dalszej kolejności wydalane z kałem. Zwierzęta najczęściej zarażają się tym pierwotniakiem poprzez spożycie skażonej wody. Po zakażeniu mikroorganizmy przyczepiają się do nabłonka jelitowego, zwłaszcza w dwunastnicy i jelicie czczym. Okres od połknięcia pasożyta do pojawienia się go w kale wynosi 4 do 16 dni. Natomiast okres, w którym zwierzę wydala pasożyta z kałem, jednocześnie stając się źródłem zarażenia dla innych osobników, wynosi kilka miesięcy.

Objawy kliniczne i leczenie

Najczęściej pojawia się luźna, pienista biegunka z domieszką krwi lub śluzu. Dodatkowo mogą wystąpić wymioty, apatia oraz brak apetytu u zwierzęcia. Kolejnym objawem zakażenia pasożytem może być spadek masy ciała i problemy z odpornością. Zdarza się jednak, że zwierzę przechodzi tę chorobę bezobjawowo. Leczenie polega najczęściej na dobraniu przez lekarza weterynarii odpowiednich leków. Terapia jest ustalana po uprzednim wykonaniu badania klinicznego zwierzęcia.

Zapobieganie

Warunkiem koniecznym w celu zapobiegania przenoszenia pasożytów pomiędzy zwierzętami jest dokładne mycie misek z wodą i pokarmem oraz przestrzeganie higieny osobistej u domowników. Ważnym elementem jest również kąpiel zwierzęcia, przeprowadzana w celu usunięcia resztek przylegającego do sierści kału. W sytuacji, gdy nasz pupil zaraził się pasożytem, powinien mieć ograniczone kontakty z innymi zwierzętami, gdyż istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się pierwotniaka na inne osobniki. Każde zwierzę powinno być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą dla czworonoga.

data publikacji artykułu: 2021-02-14

Popularne teraz

Komentarze