Kokcydioza

Kokcydioza to chroniczna choroba wielu gatunków zwierząt, wywoływana przez pierwotniaki kokcidia. Powoduje ona stany zapalne błony śluzowej jelita cienkiego, w wyniku czego dochodzi do biegunek i oddawania nieuformowanego kału. Najbardziej narażone na chorobę są zwierzęta młode. Starsze psy i koty są nosicielami. W ich przypadku choroba przybiera zawsze przebieg przewlekły.

Czym jest kokcydioza?

kokcydioza to chroniczna choroba wielu gatunków zwierząt, wywoływana przez pierwotniaki kokcidia. Powoduje ona stany zapalne błony śluzowej jelita cienkiego, w wyniku czego dochodzi do biegunek i oddawania nieuformowanego kału. Najbardziej narażone na chorobę są zwierzęta młode. Starsze psy i koty są nosicielami. W ich przypadku choroba przybiera zawsze przebieg przewlekły.

Źródła zakażenia

Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie oocyst, które wydalane są z kałem chorych zwierząt. Inną drogą zakażenia jest zjedzenie żywiciela paratenicznego. Jeśli młode zwierzęta przetrzymywane są w kojcach z ziemią jako podłożem, należy spodziewać się szczególnie ciężkiego przebiegu choroby.

Objawy

U większości zwierząt choroba przebiega bezobjawowo. Jednak przy silnej inwazji mogą pojawić się następujące objawy:
– osłabienie,
– biegunka,
– wymioty,
– spadek masy ciała,
– odwodnienie,
– spadek apetytu,
– śluz i krew w kale,
– sierść bez połysku (czasami wilgotna.

Diagnozowanie

Aby zdiagnozować, należy wykonać badanie kału u lekarza weterynarii. Potwierdzeniem diagnozy jest inwazja oocyst stwierdzona w kale po przeprowadzonym badaniu.

Należy pamiętać o tym, że obecność oocyst u zwierząt, u których nie ma objawów, nie stwierdza konieczności podjęcia terapii, jednak podanie leków jest wskazane ze względu na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oocystami.

data publikacji artykułu: 2008-01-16

Popularne teraz

Komentarze