2018-11-06 14:00

Odchudzanie zwierząt

Otyłość i nadwaga jest coraz częściej spotykana u naszych domowych pupili. Wpływa na to wiele czynników między innymi za duże posiłki czy też nasze lenistwo i brak aktywności ze zwierzęciem.

Coraz więcej naszych czworonożnych przyjaciół zmaga się z problemem zbyt wysokiej wagi. Nadwagą określamy stan, w którym masa ciała wzrasta powyżej 15% w stosunku do optymalnej masy ciała, natomiast otyłością ponad 30% wzrost. Najczęstszymi przyczynami są :
• Zbyt wysoka ilość przyswajanych kalorii - najczęściej wynika to ze źle dobranej karmy, zbyt częstego podawania oraz swobodnej dostępności do pokarmu. Nadmierne podawanie smaczków, a zwłaszcza tych kiepskiej jakości i resztek ze stołu – ,,bo przecież on tak ładnie prosi” nie jest korzystne dla utrzymania szczupłej sylwetki.
• Brak ruchu – dużo właścicieli ogranicza swoją aktywność z psem do spacerów na tak zwane ,,siku’’ trzy razy dziennie po kilkanaście minut. Reszta dnia spędzana jest na kanapie – to zdecydowanie za mało! Jeśli chodzi o posiadaczy kotów problem jest czasami o wiele większy, bo przecież kot chodzi własnymi ścieżkami i nie potrzebuje zabaw z opiekunem – nic bardziej mylnego.
• Przebyty zabieg sterylizacji czy kastracji – zabiegi te często mają wpływ na hormony, które spowalniają metabolizm.
• Rasa i związane z nią predyspozycje do otyłości.
• Zaburzenia behawioralne - mogą wynikać z okresowego głodzenia w przeszłości (zwierzaki po przejściach, schroniskowe). Innym powodem może być nieodpowiednie środowisko, czynnik powodujący zdenerwowanie, niezrozumienie z właścicielem, depresja – występuje wówczas tak zwane jedzenie stresowe.
• Choroby metaboliczne – np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy itp.

Jak odchudzać?

Niezależnie od przyczyny postępowanie będzie podobne. Przede wszystkim:
• Wizyta w lecznicy – jeśli zwierzak ma duży problem ze zbyt wysoką wagą, warto wybrać się do lekarza weterynarii w celu wykonania różnych badań. Być może twój czworonożny kumpel cierpi na jakąś chorobę metaboliczną. Pamiętaj, że przy dużej otyłości interwencja weterynaryjna jest konieczna. Chodzi o stopniowe schodzenie z wagi . Lekarz weterynarii dokonuje specjalnych pomiarów w celu wprowadzenia odpowiedniej diety lub też leków.
• Dobór odpowiedniej karmy dostosowanej do aktualnych potrzeb bytowych i wiekowych zwierzęcia - musimy wziąć pod uwagę styl życia naszego pupila. Zastanówmy się przy doborze żywienia, w jakim wieku jest nasz pupil, o ile możemy zwiększyć jemu aktywność w celu redukcji wagi oraz z jakiej przyczyny wystąpiła nadwaga lub otyłość. Na rynku istnieje wiele produktów tak zwanych light i nie tylko. Jeżeli nasz zwierzak jest po zabiegu sterylizacji lub kastracji może warto się zastanowić nad wyborem karmy specjalistycznej.
• Podawanie odpowiedniej ilości jedzenia – pomocne w tym mogą być tabelki żywieniowe, które znajdują się na większości opakowań gotowych karm. Należy pamiętać, że lepszym rozwiązaniem będzie podawania mniejszych, ale częstszych posiłków. Nigdy nie schodzimy z wagi drastycznie, nie robimy zwierzakowi głodówek. Może się to bardzo źle skończyć!
• Zwiększenie aktywności ruchowej zwierzęcia – a najlepiej też naszej! Wprowadzenie częstszych i dłuższych spacerów, nie tylko na ,,siku’’. Może z czasem zaczniecie uprawiać jakieś sporty. Fajnym rozwiązaniem będzie także wprowadzenie zabawek typu Kongo. Jeśli chodzi o koty, dobrym krokiem będzie zakup wyższego drapaka, drabinek, tuneli czy wędek lub piórek – co wymaga od właściciela uczestnictwa w zabawie ze swoim przyjacielem.

Karmy i ich skład – na co zwrócić uwagę ?

W diecie odchudzającej kluczowy będzie jej skład. Ważne, żeby umożliwiała ona bezpieczną i kontrolowaną utratę masy ciała. Podstawowym elementem są niskokaloryczne składniki, ograniczona ilość tłuszczów, podniesiona ilość białka oraz substancji witaminowo – mineralnych oraz dodatek składników funkcjonalnych.
Tłuszcz – jest najlepszym źródłem energii. W diecie odchudzającej podlega on ograniczeniu.
Węglowodany – zaleca się złożone z niskim lub średnim indeksem glikemicznym.
Białko – w takiej diecie zwiększa się jego ilość w celu bezpieczeństwa. Karma wysokobiałkowa redukuje zawartość tłuszczu w organizmie przy zachowaniu masy mięśniowej. Zapewnia także uczucie sytości oraz redukuje markery stresu oksydacyjnego, które powstają podczas odchudzania.
Włókno pokarmowe – ma dobry wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dobrze działa na redukcje masy ciała oraz stężenie cholesterolu we krwi podczas odchudzania.
Woda – jest to kolejny element, który korzystnie wpływa na odchudzanie. Ważne, żeby nasz zwierzak miał do niej zawsze dostęp. Warto też wprowadzić do diety produkty wilgotne np. puszki.
Witaminy i minerały – ich ilość powinna być zwiększona proporcjonalnie do stopnia ograniczenia energetycznego.
Dodatki biologicznie czynne:
• L-karnityna – dobrze wpływa i działa ochraniająco na tkankę mięśniową oraz redukuję tkankę tłuszczową. Podstawowym jej źródłem jest czerwone mięso, ryby i produkty nabiałowe.
• Skoniugowany kwas klawulanowy (CLA) –działanie odchudzające polega na ograniczeniu retencji tłuszczu. Występuje w produktach nabiałowych, mięsie i tłuszczu.

Odchudzając swojego przyjaciela pamiętaj, aby robić wszystko z głową. Chodzi przede wszystkim o zmianę twojego sposobu myślenia. Przy braku świadomego odchudzania zwierzaka ze strony opiekuna nie ma co liczyć na długotrwałe efekty. Pamiętaj o bezpieczeństwie, wizytach w lecznicy i konsekwencji. Ty też musisz zmienić swoje nawyki! Zdrowe żywienie i aktywność fizyczna to krok do sukcesu przy utracie wagi, nie tylko przez twojego pupila.

data publikacji artykułu: 2018-11-06

Popularne teraz

Komentarze